Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
30/09/2016 - 12:35

W Nowym Sączu chcą wykształcić doktora House

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa stara się o dofinansowanie i możliwość utworzenia Centrum Symulacji Medycznej. – Taka jednostka to przyszłość w kształceniu na kierunkach medycznych – podkreśla dr Halina Potok, prorektor ds. studenckich i kształcenia.

– Przymierzamy się do budowy Centrum Symulacji Medycznej w kampusie przy ul. Kościuszki. Pozytywnie przeszliśmy już audyt. Jesteśmy w gronie 43 uczelni w Polsce, które mogą starać się o dofinansowanie. 33 szkoły maja je dostać i myślę, że znajdziemy się w tym gronie. Złożyliśmy wniosek i czekamy na pozytywna decyzję – mówi prof. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu.

Centrum Symulacji Medycznej stwarza możliwość przeprowadzania zajęć  w warunkach symulowanych, ponieważ większość z nich nie jest możliwa do przeprowadzenia  w sposób praktyczny w kontakcie z pacjentem. W taki sposób student (w przypadku PWSZ Pielęgniarstwa czy Ratownictwa medycznego) będzie dobrze przygotowany do pracy z pacjentem w rzeczywistych sytuacjach.

Uczelnia zakłada, że jeśli w Nowym Sączu stanie Centrum Symulacji Medycznej będzie mogło skorzystać z niego całe środowisko medyczne, włączając w to Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego.

O podobne centra starają się uczelnie m.in. z Wrocławia, Katowic, Lublina, Bydgoszczy i Poznania.

(JB) , fot. zdjęcie ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)