Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
25/02/2016 - 07:30

Węgierska Bis bez łącznika przez Wólki, Sądecka Wenecja nadal tylko w planach. Wiele pytań i... pomidor

Mieszkańcy Wólek po wielu staraniach doczekali się spotkania z władzami miasta w sprawie przebiegu planowanej trasy tzw. Węgierskiej bis. W nerwowej atmosferze ponad dwieście osób otrzymało od prezydenta Ryszarda Nowaka zapewnienie, że przez ich dzielnicę nie będzie przebiegał łącznik centrum miasta z Węgierską bis.

W połowie listopada ubiegłego roku podczas spotkania w klubie osiedlowym na Wólkach Dariusz Kmak, dyrektor wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Nowego Sącza i Grzegorz Dobosz, pełnomocnik prezydenta  miasta do spraw inwestycji przedstawili mieszkańcom koncepcję przebiegu trasy tzw. Węgierskiej bis. Mieszkańcy zaniepokoili się, że ruch miał być puszczony przez ul. Ogrodową i domagali się spotkania z władzami miasta i urzędnikami. Wczoraj (25 lutego) za stołem zasiedli m.in.: Ryszard Nowak, obaj wiceprezydenci Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, przewodnicząca RM Bożena Jawor, dyrektorzy wydziałów: Grzegorz Mirek, Dariusz Kmak, Krzysztof Kurzeja, Alina Marek i Dorota Goławska. Zaczęto tłumaczyć przebieg trasy na mapie, ale nikt z sali nic nie widział, nie wiele zrozumiał

Łącznik z Wólek jest na razie w stadium rozeznania i będzie konsultowany w szczególności z państwem – tłumaczono na początku spotkania.

W ogóle nie jesteście przygotowani. Nikt nic nie widział. Ani rzutnika a ni nic, wstyd! Wiedzieliście, że ludzie przyjdą i to nie dziesięć osób – padały z sali głosy oburzenia.

Zróbmy drugie zebranie, wtedy państwo się przygotują!

– Po to pan jest, żeby słuchać, panie Prezydencie.

Po uspokojeniu atmosfery, po kolei mieszkańcy Wólek zasiadali przed mikrofonem i pytali, o szczegóły inwestycji.

Żaden urząd nie ma obowiązku nikogo z państwa indywidualnie informować, bo takie są przepisy. Wszyscy jesteśmy z tego zadowoleni, że mamy obwodnicę północną, czy państwo myślą, że tam były inne problemy? Że tam nie było wywłaszczeń? Nie było wyburzeń? Były! Z tego, co widzę, to jesteście państwo z Wólek czy tam z Ogrodowej. Nie ma sprawy nie będzie łącznika. Nie będzie! Koniec, kropka. Nie ma żadnego tematu, nikogo nie będę na siłę uszczęśliwiał. Po mnie będzie jeszcze nie jeden prezydent. Nie ma tematu łącznika, nie ma tematu Ogrodowej. Nie będzie. Ale Węgierska bis będzie. Z przykrością musze stwierdzić, że dotknie to któregoś z państwa, trudno. Takie są zasady, tak wygląda życie. Miasto nie jest skansenem. Nie będzie łącznika, żadnych Wólek. Żadnego kierowania ruchu na Wólki. Mówię to z pełna odpowiedzialnością – zapewnił prezydent Nowak.

Przepraszam państwa za, niestety, nie przygotowanie moich służb do prezentacji. To było żenujące, nie ukrywam, rozciągnięcie mapy, na której nikt nic nie widzi i nikt nic nie rozumie. Jeszcze raz oświadczam, że nie ma tego tematu, który was bulwersuje – dodał.

To jak będzie przebiegać trasa Węgierskiej bis? Od ronda Piramowicza po wałach nad Dunajcem do obwodnicy Starego Sącza i do Świniarska. Szczegółów nikt nie usłyszał.

Drugim tematem spotkania miał być temat rewitalizacji Parku Strzeleckiego, ale nikt z ratusza się do niego nie przygotował, nie było już nawet sfatygowanej mapy. Myślano, że spotkanie nie obejmuje jego omówienia. „Póki co nie ma na to pieniędzy, więc  można tylko gdybać” – zasugerował prezydent. „To może na razie wystarczyłoby tam po prostu regularnie sprzątać?” – wskazał jeden z mieszkańców.

Tuż po spotkaniu na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza pojawił się dość lakoniczny komunikat podsumowujący wczorajsze spotkanie, bez zapewnia prezydenta o braku skierowania ruchu przez ul. Ogrodową na Wólkach:

„Ustalono, że mieszkańcy osiedla będą na bieżąco informowani, poprzez stronę internetową miasta, o koncepcjach, projektach i zamierzeniach inwestycyjnych. Prezydent Ryszard Nowak podkreślił, że wszelkie działania będą realizowane z najmniejszym obciążeniem dla mieszkańców, a także uwzględnił i przychylił się do przedstawionych podczas spotkania uwag, dotyczących zmiany układu komunikacyjnego przy ulicy Ogrodowej”.

Chętnie poznamy Państwa opinie na temat spotkania: [email protected]

(JB)
Fot. JB

Węgierska Bis bez łącznika przez Wólki, fot. Janusz Bobrek

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach