Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
06/01/2017 - 20:45

Uwaga! Takie sople są zabójcze! Usuwajcie, bo jeśli nie, to…

Zgodnie z obowiązującym prawem obowiązkiem właściciela nieruchomości jest nie tylko odśnieżanie chodników do niej przylegających ale również usuwanie sopli i nadmiaru śniegu z dachów. Za zaniechanie tego obowiązku grozi grzywna a w razie wypadku odpowiedzialność karna.

Śniegu coraz więcej a mróz nie odpuszcza. Dlatego warto przypomnieć o zasadach utrzymania nieruchomości a przede wszystkim zasadach bezpieczeństwa.

Właściciele, użytkownicy, zarządcy nieruchomości mają obowiązek odśnieżania i zabezpieczania chodników przylegających do nieruchomości za wyłączeniem tych, na których dozwolone jest parkowanie lub wydzielony płatny postój.

Zobacz też: Znacie większego bałwana niż ten z Piwnicznej? [ZDJĘCIA]

Ale na tym nie koniec. Zarządca, najemca lub właściciel nieruchomości musi usuwać też na bieżąco sople i nadmiar śniegu z dachów. Szczególnie istotne jest to w sytuacji, gdy sople lub śnieg zagrażają zdrowiu lub życiu przechodniów.

Za odstąpienie od obowiązku grozi grzywna a gdy dojdzie do nieszczęścia i wypadku, bo na przykład spadający sopel zrobi komuś krzywdę - a takich wypadków notuje się naprawdę sporo - zarządcy/właścicielowi grozi odpowiedzialność karna za narażanie poszkodowanego na utratę zdrowia lub życia. Ale bywa, że kwalifikacja czynu jest jeszcze poważniejszy. Poszkodowany lub w razie najczarniejszego scenariusza jego rodzina ma również prawo do roszczeń odszkodowawczych.

Jak się pozbyć sopli lub śniegu, gdy te są w miejscach trudno dostępnych. Są firmy, które świadczą takie usługi. W niektórych przypadkach można też prosić o pomoc strażaków.

ES [email protected] Fot.: KS

Sople


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)