Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
09/07/2016 - 16:25

Tydzień Misyjny zbliża się dużymi krokami. Zobacz, co dzieje się na starosądeckich Błoniach (Zdjęcia!)

Dużymi krokami zbliżają się Tydzień Misyjny oraz Światowe Dni Młodzieży. Dzisiaj na Błoniach pod papieskim ołtarzem w Starym Sączu szkolili się wolontariusze, którzy będą, wspólnie z innymi służbami, dbać o bezpieczeństwo pielgrzymów polskich i zagranicznych z całej diecezji tarnowskiej, którzy przyjadą 23 lipca na Diecezjalny Dzień Wspólnoty.

Zbliża się Tydzień Misyjny w Starym Sączu

Dzisiaj na starosądeckich Błoniach, pod okiem przedstawicieli policji, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i duchowieństwa, szkoliło się kilkudziesięciu młodych ludzi.

- Spotkanie, które odbędzie się pod ołtarzem papieskim, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, jest dobrze przygotowane i skoordynowane – powiedział Sądeczaninowi.info ks. dr Marcin Kokoszka, dyrektor Rekolekcyjnego Domu Pielgrzyma „Opoka”. – Działania w tej materii, wspólnie z policją i innymi służbami prowadzone były od ponad roku.

Jak powiedział nam dyrektor „Opoki” teren starosądeckich Błoń został podzielony na siedem sektorów. Każdy z nich będzie czytelnie oznakowany. Młodzi pielgrzymi będą uczestniczyć w uroczystościach i spotkaniach liturgicznych przy ołtarzu papieskim, a potem w Festiwalu Młodych.

- W tym dniu chcemy pokazać kulturę tych wszystkich, którzy do nas przyjadą – dodaje ks. Kokoszka.

Zbliża się Tydzień Misyjny w Starym Sączu

Ksiądz dyrektor przyznaje, że jest to spore logistyczne przedsięwzięcie, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo pielgrzymów.

W Domu Pielgrzyma „Opoka” będzie działał szpital polowy, w którym pracować będzie wykwalifikowany. Na miejscu będą karetki Pogotowia Ratunkowego, Straż Pożarna i Policja, a także inne służby ratownicze, chociażby ratownicy Grupy Krynickiej GOPR. A także inne służby porządkowe.

Osoby te przeszły odpowiednie szkolenia. Dzisiaj takie szkolenie było prowadzone dla wolontariuszy, którzy będą stanowić trzon służby informacyjnej. W tych szczególnych dniach pomocą logistyczną służyć będą także pracownicy Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania.

Zbliża się tydzień Misyjny w Starym Sączu

Dyrektor Domu Pielgrzyma „Opoka” w Starym Sączu zapewnia, że nie powinno zabraknąć miejsca na starosądeckich Błoniach dla pielgrzymów, którzy 23 lipca pojawią się pod ołtarzem papieskim. Organizatorzy wydzielili na błoniach, oprócz już przygotowanych, rezerwowy wolny sektor.

Na drogach dojazdowych pod ołtarz papieski służbę pełnić będą policjanci i inne służby porządkowe, którzy wskażą, jak można będzie dojechać i gdzie zaparkować pojazd.

Pielgrzymi będą musieli liczyć się z tym, że do ołtarza papieskiego trzeba będzie kawałek dojść od miejsca, w którym będą stały autokary i samochody.

Zbliża się Tydzień Misyjny w Starym Sączu

Wiadomo już, że 23 lipca do Starego Sącza przyjedzie 195 autokarów z pielgrzymami z całej diecezji tarnowskiej. Jest to, jak podaje ks. Paweł Górski, diecezjalny koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, około 9,7 tysiąca osób. Dużą część stanowią goście z różnych krajów.

- Sądzę, że liczba pielgrzymów będzie większa. – dodaje ks. Górski. - Myślę, że na starosądeckich Błoniach w tym dniu pojawi się około dwunastu tysięcy pielgrzymów. – Miejsce pod ołtarzem papieskim na zorganizowanie takiego spotkania jest idealne, powiedziałbym, wręcz symboliczne. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie stoi oryginalny papieski ołtarz

 (MACH), Fot. (MACH)

Zbliża się Tydzień Misyjny w Starym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)