Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
03/01/2017 - 12:25

TVP Kraków kręci nasz temat: zakłady mas bitumicznych z Jagodowej znów pod lupą

Dziś o godzinie 20.30 na antenie TVP Kraków wyemitowany zostanie w cyklu „Blisko Ludzi” reportaż na temat protestu setek mieszkańców Rdziostowa i budynków przy ulicy Dunajcowej w Nowym Sączu. Telewizja tym samym podejmuje temat Sądeczaninia.info w sprawie wątpliwości na temat działania dwóch zakładów z Jagodowej zajmujących się budową dróg i tego, jaki zakłady mają wpływ na zanieczyszczenie środowiska.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Nowym Sączu – podtrzymuje to też WIOŚ z Krakowa - twierdzi, że zanieczyszczenia z przetwarzania masy bitumicznej w zakładach nie przekraczają dopuszczalnych norm.

Tyle, że Zakłady Budowy Dróg i PRDM robią nocne kontrakty m.in. przy budowie dróg w Nowym Sączu i właśnie w nocy pracują. A WIOŚ robi badania tylko w dzień. I to budzi największe rozgoryczenie okolicznych mieszkańców – chcą by testy zanieczyszczeń i hałasu zrobić w nocy.

O sprawie pisaliśmy w publikacji Rdziostów/Nowy Sącz: 470 osób twierdzi, że przy Jagodowej działają truciciele! [FILM]

W zeszłym tygodniu Urząd Gminy w Chełmcu oficjalnie przekazał skargę mieszkańców sołectwa Rdziostów do Urzędu Miasta w Nowym Sączu i czeka na wyjaśnienia.

- Skarżą się między innymi nasi mieszkańcy, ale oba zakłady działają na terenie Nowego Sącza musimy więc trzymać się właściwości terytorialnej – tłumaczy wójt Bernard Stawiarski.

Z mieszkańcami z Dunajcowej w Nowym Sączu i dodatkowo z rdziostowianami spotkać się chcą też osobiście radni z Nowego Sącza zaskoczeni brakiem reakcji ze strony zarządu miasta.

Do 30 stycznia stanowisko w sprawie ma przedstawić Generalny Inspektor Ochrony Środowiska z Warszawy.

Ważne jest też to, że protestujący wcale nie chcą zamknięcia zakładów tylko wprowadzenia w nich nowych technologii, które raz na zawsze zlikwidują uciążliwe efekty ich działalności.

Dziś (03. 01.) reporterzy spotkali się przed emisją programu w telewizji bezpośrednio w Rdziostowie. Emisja reportażu o godzinie 20.30. Udział wezmą: sołtys Rdziostwa Grzegorz Mróz wraz z mieszkańcami, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, prezesi ZBD i PRDM oraz dziennikarka portalu Sądeczanin.info Ewa Stachura. Zapraszamy do obejrzenia programu i dyskusji.

ES [email protected] Fot.: Krzysztof Stachura 

Smolarnia


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)