Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
02/09/2016 - 12:20

Szacher - macher z budżetem obywatelskim Nowego Sącza? Zmieniono wyniki głosowania

W ciagu pięciu dni ukazały się dwa różne zarządzenia prezydenta Nowego Sącza o wynikach głosowania nad budżetem obywatelskim miasta w 2017 roku. Nieoczekiwanie najwięcej głosów zdobył projekt zakładający budowę placu zabawa w Biegonicach. Sprawę ujawnił portal TwojSacz.pl w publikacji pt."Budżet Obywatelski: Kompromitacja Ratusza. Po cichu zmieniono wyniki głosowania".

Wedle zarządzenia prezydenta Nowego Sącza z 26 sierpnia najwięcej głosów uzyskał projekt nr 17, przewidujący budowę boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 1 w osiedlu Nawojowska (koszt - 305 tys. zł).

Do realizacji zakwalifikowano także cztery inne projekty inwestycyjne: zadanie nr 11 - boisko na os. Barskie (400 tys.) ; zadanie nr 5 - chodnik w Porębie Małej (328 tys.), zadanie nr 6 - siłowania pod chmurką i plac zabaw w Zabełczu (322 tys.)  oraz zadanie nr 7 - place zabaw na osiedlach: Helena, Piątkowa, Wojska Polskiego (400 tys. zł).  

Pięć dni później ukazało się zarządzenie prezydenta w tej samej sprawie z nową "listą rankingową".

Na pierwszym miejscu widzimy zadanie nr 8 - budowa placów zabaw w Biegonicach i Dąbrówce (400 tys. zł).  Na kolejnych pozycjach znalazły się cztery zadania, które wygrały wedle pierwszego zarządzenia. Z listy projektów przeznaczonych do realizacji wypadły place zabaw na osiedlach: Helena, Piątkowa i Wojska Polskiego.  

W par. 6 napisano, że traci moc zarządzenie prezydenta w tej sprawie z 26 sierpnia. Dokument znikł też ze strony Urzędu Miasta, ale redakcja TwojSacz.pl zdążyła zrobić screena.

"Opublikowano również protokół (z dnia 31 sierpnia) wyników głosowania nad budżetem obywatelskim, przeprowadzonego w dniach 25 czerwca – 2 lipca. Różni on się znacznie od wyników przedstawionych przez wiceprezydenta Wojciecha Piecha na konferencji prasowej w ratuszu w dniu 30 sierpnia. Niektóre projekty mają zmienioną liczbę oddanych głosów, ale największa różnica dotyczy projektu nr 8 – we wtorek, według wykresu przedstawionego przez urzędników, miał poparcie 191 osób, a poprawione wyniki dają mu zwycięstwo ze 1120 głosami! W nowej wersji wyników zwiększyła się też znacznie liczba ważnych głosów – z 7194 do 8099 - czytamy w artykule opublikowanym w portalu TwojSacz.pl.

Na stronie Urzędu Miasta pojawiły się dzisiaj wyjaśnienia zaistniałej sytuacji:  

"W związku ze zmianą wyników głosowania nad budżetem obywatelskim na rok 2017 informujemy, że zmiana ta wynikła po stwierdzeniu omyłkowego nieuwzględnienia w końcowych wynikach części głosów. Na tej podstawie Komisja ds. przeprowadzenia głosowania nad budżetem obywatelskim Miasta Nowego Sącza na rok 2017 dokonała ponownego przeliczenia głosów.
Po weryfikacji nieuwzględnionych kart, Komisja w dniu 31 sierpnia 2016 r. sporządziła nowy protokół z uaktualnionymi wynikami głosowania nad budżetem obywatelskim. Tym samym protokół wyników głosowania z dnia 27 lipca 2016 r. stał się nieaktualny."

Na realizację budżetu obywatelskiego w 2017 roku przeznaczono 2 mln zł. Zgłoszono 20 projektów. Za placami zabaw w Dąbrówce i Biegonicach lobbował głównie wiceprzewodniczący Rady Miasta, zarazem szef zarządu osiedla Dąbrówka Michał Kądziołka.

W sieci wrze. Na stronie  radnego Grzegorza Fecki w FB można przeczytać taki komentarz autorstwa Mariusza Smolenia:
"Niesłychany skandal wokół budżetu obywatelskiego w Nowym Sączu. Na ogłoszenie wyników głosowania czekano dwa miesiące, a teraz jeszcze wyszły na jaw manipulacje podczas obliczania głosów. Znowu się okazało, że ważniejsze od tego jak głosują ludzie, jest, kto potem te głosy liczy i jakie rozgrywki prowadzone są w ratuszu. Co na to panowie radni Grzegorz Fecko, Tadeusz Gajdosz?".

W galerii zdjęć zamieszczamy scany obu zarządzeń, pod którymi w imieniu prezydenta Ryszarda Nowaka podpisał się wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.
(HSZ)      

Budżet obywatelski Nowego Sącza


Dziękujemy za przesłanie błędu