Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
19/11/2016 - 00:20

Stypendia od Berdychowskiego po nowemu. 70 tys. zł rozdzielone

Pięćdziesiąt stypendiów dla zdolnych, wyróżniających się uczniów i studentów rozdzieliła w piątek kapituła Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków. Kapituła obradowała pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego w siedzibie Fundacji Sądeckiej.

Na początek kapituła przyjęła nowe zasady działania Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków. Po ponad dwudziestu latach istnienia FS zrezygnowano ze współpracy w tym dziele z gminami sądeckimi (na zasadzie "złotówka do złotówki").

Stało się tak dlatego, że kiedy Z. Berdychowski wymyślił na początku lat 90. zeszłego stulecia Fundusz Stypendialny - było to wówczas pionierskie dzieło. Dziś już prawie każda gmina i powiat posiada własny program stypendialny, wspierający materialnie zdolną młodzież.  

Od tego roku szkolnego na „stypendia od Berdychowskiego”, jak popularnie nazywa się te stypendia, pieniądze w całości wykłada Fundacja Sądecka, a ściślej mówiąc Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie, organizator dorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. W tym roku będzie to ok. 70 tys. zł.

W piątek kapituła miała trudny orzech do zgryzienia, gdyż w regulaminowym terminie wpłynęło ponad 389 wniosków z Sądecczyzny i ościennych powiatów.

Po dyskusji postanowiono przyznać 35 stypendiów naukowych oraz po pięć stypendiów za wybitne osiągnięcia sportowe, artystyczne i ponadprzeciętne zaangażowanie młodych ludzi w wolontariat (chodzi szczególnie o akcje i imprezy organizowane przez Fundację Sądecką, jak akcja charytatywna „Serce Sercu” czy Festiwal Biegowy).  

Każdy wniosek oceniano osobno, wedle skomplikowanych acz sprawiedliwych   reguł. W przypadku stypendiów naukowych liczyła się przede wszystkim średnia z ocen na ostatnim świadectwie, z tym, że inaczej punktowano  gimnazjalistów, a inaczej licealistów, czy studentów. Każdy wie, że piątka na świadectwie maturzysty to nie to samo co piątka na świadectwie absolwenta szkoły podstawowej.   

Jeśli chodzi o stypendia sportowe i artystyczne to chodziło faktycznie o sukcesy ponadregionalne, a nie spartakiady szkolne czy konkursy parafialne.    

Prymusi z podstawówki i gimnazjów otrzymają po 120 zł miesięcznie w roku szkolnym (10 miesięcy), a uczniowi szkół średnich  i studenci – 150 zł.

– Nie są to wielkie pieniądze, ale na książki i drobne przyjemności dla ucznia wystarczy – orzekli zgodnie członkowie kapituły. Obrady przeciągnęły się do późnego wieczora.   

**

W posiedzeniu kapituły Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków  uczestniczyli doświadczeni pedagodzy i samorządowcy: Barbara Świętoń, Monika Fikiel – Szkarłat, Wioletta Oleksy, Aleksander Rybski, Kazimierz Gizicki, Jan Dziedzina, Zygmunt Berdychowski (przewodniczący) i Przemysław Bawołek (sekretarz) . Redakcję „Sądeczanina” reprezentował niżej podpisany.

(HSZ),  fot. własne   

Fundusz Stypendialnym im. Braci Potoczków










Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)