Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
25/10/2016 - 10:40

Stary Sącz: Wizyta pary prezydenckiej potwierdzona. Znamy program

Będzie msza św. w klasztorze sióstr Klarysek, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari oraz spotkanie z mieszkańcami na starosądeckim rynku. W najbliższą sobotę – 29 października do miasta św. Kingi zawita prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Stary Sącz jest bliski prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Często tu bywa, ale prywatnie. Tym razem jednak wizyta będzie oficjalna. Jej centralnym punktem będzie uroczysta sesja, podczas której Andrzej Duda otrzyma honorowe obywatelstwo Starego Sącza.

- Związki prezydenta z naszym miastem stanęły u podstaw pomysłu, aby otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Starego Sącza. Zabiegaliśmy, aby wręczyć mu to odznaczenie osobiście i udało się – powiedział burmistrz Jacek Lelek.

Zobacz też: Andrzej Duda Honorowym Obywatelem Starego Sącza

Podczas uroczystości prezydent Duda przekaże na ręce burmistrza nowy sztandar gminy, w którym znalazła się patronka miasta – św. Kinga. Wcześniej sztandar zostanie poświęcony podczas mszy św. w klasztorze sióstr Klarysek.

Prezydent Andrzej Duda będzie czwartą głową państwa, która odwiedzi Stary Sącz. 333 lata temu w mieście gościł król Jan III Sobieski, w 1999 roku papież Jan Paweł II, a w 2009 roku prezydent Lech Kaczyński.

- To będzie ważne, symboliczne wydarzenie, tym bardziej, że głowa państwa jest tak mocno związana ze Starym Sączem – dodał Jacek Lelek.

Jak dokładnie będzie przebiegała wizyta?

Msza święta w starosądeckim klasztorze zostanie odprawiona o godz. 13., po czym prezydent wraz z małżonką posadzi na dziedzińcu lipę św. Kingi. O godz. 15. w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari będzie miała miejsce uroczysta sesja, w trakcie której prezydent otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Starego Sącza i przekaże na ręce burmistrza nowy sztandar gminy. W tych częściach programu będą mogli wziąć udział jedynie zaproszeni goście.

Zobacz też: Prezydent Duda przyjedzie do Starego Sącza

Około godz. 16. prezydent Duda spotka się z mieszkańcami na starosądeckim rynku. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak przybyć 45 minut wcześniej. Każdy bowiem będzie musiał przejść kontrolę.

- Mam nadzieję, że przyjdzie bardzo wielu mieszkańców, tym bardziej, że o to spotkanie prosił pan prezydent – powiedziała Ewa Zielińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Starym Sączu.

Kolejna wizyta Andrzeja Dudy na Sądecczyźnie planowana jest na 20 maja przyszłego roku. Tym razem prezydent ma odwiedzić Nowy Sącz – poinformował dzisiaj (25 października) senator Stanisław Kogut.

(KB)

Fot. KB, arch.    Dziękujemy za przesłanie błędu