Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/11/2015 - 14:35

Stary Sącz uczy jak robić Budżet Obywatelski

Do urzędu w Starym Sączu zjechali się ostatnio przedstawiciele gmin Szklarska Poręba, Lubaczów, Sztum oraz Łapsze Niżne by podejrzeć, jak funkcjonuje tutejszy Budżet Obywatelski. a gmina nie kryje, że ma się czym pochwalić. Gmina dała prawo głosu piętnastolatkom a na stworzenie systemu informatycznego obsługującego BO nie wydała ani grosza z własnych pieniędzy.

Wśród gości byli samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy chcą w swoich miejscowościach wprowadzić Budżety Obywatelskie. Gmina Stary Sącz współpracuje z nimi już od dłuższego czasu w ramach wspólnych przedsięwzięć pilotowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. – Uniwersytet wspierał nas też właśnie przy wdrażaniu naszego Budżetu Obywatelskiego, pilotażowego dla tego regionu – tłumaczy zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. – Goście chcieli się dowiedzieć w jaki sposób kalkulujemy budżet, uchwalamy jego wysokość, jakie zasady wprowadziliśmy przy jego podziale. Interesowała ich również praktyczna strona przedsięwzięcia bo gmina Stary Sącz pieniądze na stworzenie systemu informatycznego obsługującego Budżet nie wyłożyła  z własnych pieniędzy tylko pozyskała je z funduszy unijnych. A mówimy tu o kwocie 100 tysięcy złotych – informuje wójt.

Przypomnijmy. Tegoroczny BO gminy wynosił 400 tysięcy złotych a gmina umożliwiła udział w głosowaniu młodzieży, która ukończyła 15 lat a za sprawą specjalnego kodu uwierzytelniającego można było też głosować esemesowo. Burmistrz Jacek Lelek podkreślał po wprowadzeniu tych zmian, że wiele projektów to pomysły, ktore dotyczą bezpośrednio młodzieży a i sama młodzież potrafi miec wiele bardzo ciekawych pomysłów na organizację czasu wolnego i przestrzenie dla siebie. Zgoda na ich udział w głosowaniu była jednoczesnie zgodą na zgłaszanie przygotowanych przez nastolatków projektów. 

 Dodatkowo wprowadzano też limit kwot, które mogły zostać przyznane na poszczególne pomysły: na projekty infrastrukturalne (siłownie, chodniki, oświetlenie, ławki, place itp.) można otrzymać 60 tysięcy złotych, na projekty miękkie (stroje dla zespołów, organizację koncertów, imprez okolicznościowych) – 25 tysięcy.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: UM w Starym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu