Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
17/10/2015 - 13:05

Stary Sącz: Ośrodek Pomocy Społecznej w dawnym komisariacie Policji?

Jest nadzieja, że budynek przy ul. 11 Listopada w Starym Sączu, w którym jeszcze do niedawna mieścił się komisariat Policji, stanie się siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kamienica przy ul. 11 Listopada, w której przez kilkadziesiąt lat mieściła się Policja, opustoszała przed dwoma laty. Policjanci przenieśli się w lipcu 2013 roku do nowego komisariatu przy ul. Źródlanej 22.

Od tego momentu budynek, w którym funkcjonował komisariat, niszczeje. Obiekt sprawia przygnębiające wrażenie. Odpadający tynk ze ścian, łuszcząca się farba z drzwi i okien. Część z nich zasłonięta jest deskami.   

Obecnie dawna siedziba starosądeckiej Policji jest własnością Skarbu Państwa. Majątkiem zarządza starosta nowosądecki. Kilka miesięcy temu burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek wystąpił do starosty Marka Pławiaka z prośbą o przekazanie kamienicy na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej.

Budynek w takim stanie, w jakim obecnie się on znajduje, nie przynosi splendoru miastu. Odstrasza mieszkańców i turystów, którzy zwiedzając starosądecki gród zapuszczają się na ulicę 11 Listopada dochodzącą do starosądeckiego Runku.

- Światełko w tunelu pokazało się, gdy starosta nowosądecki nie widział przeszkód, aby budynek przekazać na własność gminy, pod warunkiem wyrażenia zgody na takie rozwiązanie przez wojewodę małopolskiego – powiedział naszemu portalowi burmistrz Lelek. – Mamy dobre wieści. Wojewoda zgodził się warunkowo. Gmina jest zobowiązana przedstawić mu projekt adaptacji tego budynku na cele ośrodka i pozwolenie na budowę.

Jeśli gmina dopełni tych formalności i będzie miała zgodę wojewody, wówczas jest możliwe przeniesienie własności budynku na rzecz starosądeckiej gminy. Te procedury potrwają.

- Zdajemy sobie z tego sprawę – przyznaje burmistrz. – Przygotowujemy już niezbędne dokumenty. Mam nadzieję, że będą one gotowe w drugiej połowie przyszłego roku. W pierwszej kolejności zleciliśmy inwentaryzację budynku, którego stan, nie jest najlepszy. Po remoncie i adaptacji chcemy do niego przenieść Ośrodek Pomocy Społecznej.

Obecnie mieści się on nieopodal dawnego komisariatu Policji, w parterowych budynkach, przy ul. Batorego 15. Niegdyś zaadaptowano na potrzeby ośrodka pomieszczenia mieszkalne. Zostały one przerobione na biura. Warunki lokalowe, w jakich funkcjonuje ośrodek nie są komfortowe. Odczuwają to zarówno pracownicy ośrodka, jak i petenci załatwiający w „opiece” różne sprawy.

Po przeprowadzce lokalizacja Ośrodka Pomocy Społecznej byłaby dogodniejsza dla mieszkańców miasta i gminy.

Remont i adaptacja kamienicy przy ul. 11 Listopada wiąże się jednak z kosztami i to z pewnością nie małymi.

- Będziemy szukać środków zewnętrznych na adaptację – stwierdza gospodarz Starego Sącza. - Budynek będzie musiał być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Być może uda się pozyskać pieniądze z PFRON. Zastanawiamy się już nad źródłami finansowania, aczkolwiek zaczniemy się rozglądać się za funduszami, gdy będziemy właścicielem budynku i gdy będziemy posiadać niezbędne dokumenty jego adaptacji. Do remontu przystępowalibyśmy nie wcześniej niż w 2017 roku.

Dawny komisariat Policji znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Projekt będzie musiał więc być zaopiniowany przez konserwatora zabytków.

- Nie wykluczamy, że budynek zostanie rozbudowany, bo z tyłu jest duży teren – dodaje włodarz miasta. - Te decyzje dopiero przed nami.

(MACH)

Fot. (MACH)

stary sacz komisariat


Dziękujemy za przesłanie błędu