Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
23/07/2016 - 18:20

Sołtysi obradowali. W centrum uwagi Czesława Ruchała

W siedzibie Fundacji Sadeckiej odbył się w miniony piątek (22.07.) Zjazd Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej. Obradom przysłuchiwał się honorowy prezes stowarzyszenia Zygmunt Berdychowski, który, jak zwykle w takich razach, najpierw kordialnie przywitał się z sołtysami, zapytał co ich trapi i życzył wytrwałej pracy na rzecz dobra wspólnego i lokalnych społeczności.

Prezes zarządu Piotr Gniadecki złożył sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w 2015 roku. Supersołtys m.in. zdał relację z niedawnej pielgrzymki sołtysów sądeckich do Lichenia.  W Licheniu sołtysi z całej Polski nie tylko modlili się przed obrazem MB Licheńskiej, ale także wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, któremu prezesuje Ireneusz Niewiarowski.

W zeszłym roku sołtysi sądeccy spotykali się przy różnych okazjach, dzieląc się doświadczeniami w niełatwej służbie społecznej. Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej zabierało  głos w ważnych dla Sądecczyzny i sądeckiej wsi sprawach. Poczet sztandarowy reprezentował Stowarzyszenie na uroczystościach religijnych i patriotycznych, towarzyszył także w ostatniej drodze zmarłym koleżankom i kolega.  

Stowarzyszenie było reprezentowane na  Zjeździe Krajowym w Koninie, jak co roku odbyło się bardzo udany opłatek sołtysów, a także przeprowadzono Konkurs na Najlepszego Sołtysa Ziemi Sądeckiej, przy wsparciu Starostwa Nowosądeckiego. Sołtysi byli widoczni na opłatku Fundacji Sądeckiej w Marcinkowicach i Zjeździe Sądeczan w Starym Sączu.

- Dzięki tym wszystkim spotkaniom sołtysi poznają nowych ludzi, wymieniają doświadczenia, poznają jak gminy rozwijają się gospodarczo i kulturowo, a więc to ważna integracja – podkreślił Piotr Gniadecki.     

Przewodniczący komisji rewizyjnej, nomen omen, Aleksander Sołtys zarekomendował zebranym udzielenie absolutorium zarządowi Stowarzyszenia. Głosowanie było formalnością.  Podjęto uchwałę w sprawie zmiany w statucie Stowarzyszenia, nowela ma charakter porządkowy.

Dodajmy w centrum zainteresowania piątkowego zjazdu była Czesława Ruchała, sołtyska Stadeł w gminie Podegrodzie. Koleżanki i koledzy gratulowali pani Czesławie bardzo udanego występu w studio telewizji publicznej, podczas transmisji mszy kanonizacyjnej bł. Stanisława Papczyńskiego w Rzymie. Sołtys Stadeł wobec milionów telewidzów pięknie mówiła czym dla Sądeczan jest święty rodak.    

W piątkowym zjeździe uczestniczyło 32 delegatów z wszystkich gmin powiatu nowosądeckiego, reprezentujących 230 członków Stowarzyszenia, w tym także działaczy osiedlowych. Wśród delegatów dostrzegliśmy Mieczysława Gwiżdża, radnego i przewodniczącego zarządu osiedla Barskie w Nowym Sączu. Zanim obrady się rozpoczęły, to radny odbył konferencję z Zygmuntem Berdychowskim.  Rozmowa była owocna.

- Założymy na Barskim Kasę Wzajemnej Pomocy, która będzie udzielać nieoprocentowanych pożyczek swoim członkom. To będzie duża pomoc dla ludzi niezamożnych, emerytów i rencistów, którzy nie są partnerami dla banków komercyjnych  – oznajmił pan Mieczysław.

Powstałe w 2005 roku Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej od początku korzysta ze wsparcia Fundacji Sądeckiej. W siedzibie Fundacji przechowywany jest sztandar organizacji.         

(HSZ), fot. własne

Sołtysi obradowali w Fundacji Sądeckiej


Dziękujemy za przesłanie błędu