Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
23/10/2016 - 20:35

Sądeczanie w Budapeszcie. Węgrzy całują polską flagę [zdjęcia]

W dzisiejszych uroczystościach w Budapeszcie, zorganizowanych dla uczczenia 60. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego, wzięło udział kilkuset Polaków, tym grupa ok. 40 sądeczan. Wyjazd na Węgry zorganizował Klub Gazety Polskiej w Nowym Sączu, a do klubowiczów dołączył poseł Jan Duda z Rdziostowa.

- Niesamowita atmosfera, wspaniałe przemówienie pod parlamentem Węgier naszego prezydenta i premiera Orbana. Pokazaliśmy jak powinna wyglądać Europa niepodległych narodów wzajemnie się szanujących. Węgrzy całują polską flagę.  Przed pomnikiem Józefa Bema złożyliśmy wieniec ufundowany przez posła Dudę - relacjonował telefonicznie Tomasz Baliczek, prezes sadeckiego Klubu Gazety Polskiej.

**

To nie jedyne sądeckie akcenty w ostatnich dniach w Budapeszcie. W XV dzielnicy Budapesztu odsłonięto w piątek 20 października pomnik Zbigniewa Herberta Poeta jest autorem napisanego w 1956 roku wiersza „Do Węgrów”, który został odczytany podczas uroczystości odsłonięcia monumentu. 

W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Krakowie. Gimnazjalistów przywiózł do Budapesztu założyciel i dyrektor szkoły Jerzy Giza, Sądeczanin, wnuk gen. Józefa Gizy, który zaznał gościny od Węgrów podczas II wojny światowej.

(HSZ), fot. Uczestnicy wyprawy  do Budapesztu   

Sądeczanie w Budapeszcie


Dziękujemy za przesłanie błędu