Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
12/04/2016 - 06:00

Sądeczanie na obchodach smoleńskich w Warszawie [zdjęcia]

Na obchody 6. rocznicy tragedii smoleńskiej w Warszawie wybraliśmy się w niedzielę 10 kwietnia w ponad sto osób dwoma autokarami, jeden od senatora Stanisława Koguta, drugi od posła Jana Dudy. Do Warszawy pojechali głównie członkowie Klubu Gazety Polskiej, Solidarności oraz PiS. Byli wśród nas mieszkańcy Nowego Sącza i okolic, Grybowa, Stróż, Krynicy itd.

Do Warszawy dotarliśmy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówioną za ofiary tragicznego lotu do Smoleńska 10.04.2010 r. Na Krakowskie Przedmieście przyjechali wspaniali ludzie z całej Polski, a także polscy patrioci mieszkający poza jej granicami. Dostrzec można było wiele flag innych państw, ale najwięcej naszych „Bratanków” Węgrów. Usłyszeć mogliśmy także wiele pieśni patriotycznych, to właśnie takie wydarzenie prowadzą do tego "Żeby Polska była Polską".

W skupieniu wysłuchaliśmy pięknego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy. Po nim nastąpiło odsłonięcie tablicy pamięci śp. prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego. Następnie udaliśmy się na Mszę świętą do Katedry św. Jana Chrzciciela. Dotarliśmy jednak tylko pod Kolumnę Zygmunta, ponieważ ludzi było tak wielu. Organizatorzy mówili o około 100 tysiącach, jednak śmiało można przypuszczać, iż liczba ta była dużo większa.
Wspaniałe, patriotyczne kazanie  ks. Piotra Pawlukiewicza, który mówił o poległych:  „To nie jest tak, że oni umarli, a my żyjemy. To my umieramy, a oni żyją”  oraz że „na prezydencie Kaczyńskim nigdy się nie zawiedliśmy" zapadły głęboko w nasze serca.

Kolejne zwrotki hymnu polskiego śpiewane przez wszystkich zgromadzonych, pieśń „Boże Coś Polskę”, powiewające na wietrze tysiące biało-czerwonych flag sprawiły, iż łzy same napływały do oczu. Z Placu Zamkowego można było dostrzec napis „10 kwietnia – Pamiętamy”, który pojawił się na Stadionie Narodowym. Uroczystości zakończyły wystąpienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, córki pary prezydenckiej Marty Kaczyńskiej i Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce. Całość zakończyła się po godzinie 22.
Udało nam się spotkać m.in. Jerzego Zelnika, Anitę Gargas, ministra Jana Szyszko, licznie zgromadzonych posłów i ministrów, którzy stali obok nas i modlili się razem z nami. Ta rocznica została wreszcie godnie uczczona.
Powstanie Pomnik Ofiar Katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. przed Pałacem Prezydenckim, będzie to to kolejny krok upamiętnienia pamięci poległych pod Smoleńskiem, których nigdy nie zapomnimy. Tak nam dopomóż Bóg.

Już za dwa tygodnie, 24 kwietnia w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, na który także planujemy się wybrać.

Kacper Szewczyk

Klub Gazety Polskiej w Nowym Sączu

Fot. Sylwester Adamczyk

Sądeczanie na obchodach 6. rocznicy tragedii smolenskiej w Warszawie


Dziękujemy za przesłanie błędu