Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
21/11/2015 - 06:30

Sądeckie więzienie ma już 160 lat

Zakład Karny w Nowym Sączu obchodzi w tym roku jubileusz 160-lecia istnienia. Najmniej cieszą się z tego pewnie osadzeni tu więźniowie.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się wczoraj (20 listopada) na terenie Zakładu Karnego, a potem w Miejskim Ośrodku Kultury.

160 lat Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Udział we wczorajszym święcie wzięli m.in.: płk Krzysztof Trela, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor, sądeccy radni, przedstawiciele Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, duchowieństwo, przedstawiciele Służby Więziennej z Małopolski i nie tylko, a także innych służb mundurowych, reprezentanci sądów i prokuratur. Przyjechali również przedstawiciele Służby Więziennej ze Słowacji. 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w Zakładzie Karnym podsumowaniem dwuletniego programu termomodernizacji. Budynek, w którym przebywają osadzeni zmienił się wizualnie na korzyść.

Sądeckie więzienie zostało docieplone, a na dziedzińcu jednostki zainstalowano solary. Obiekt po termomodernizacji poświecił ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W ścianę dawnego klasztoru OO. Pijarów, bo w nim mieści się Zakład Karny, została wczoraj wmurowana pamiątkowa cegła.

160 lat Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Później wraz z funkcjonariuszami Służby Więziennej można było zwiedzić część znajdujących się w tym obiekcie pomieszczeń: między innymi salę, w której osadzeni mogą, podczas widzeń, przebywać ze swoimi dziećmi, więzienną kaplicę, gabinet lekarski.    

Druga część uroczystości odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Była to okazja do podziękowania funkcjonariuszom Służby Więziennej za trudną i odpowiedzialną służbę i uhonorowania ich odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Funkcjonariuszom wręczono także awanse na wyższe stopnie służbowe.

160 lat Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Szesnastu funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe, w tym siedmiu na stopnie oficerskie. Wręczone zostały: jedna złota, pięć srebrnych i sześć brązowych odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej”, przyznanych funkcjonariuszom przez ministra sprawiedliwości. Uhonorowano także emerytowanych funkcjonariuszy więziennictwa.

- 160 lat historii Zakładu Karnego w Nowym Sączu, to historia wielowątkowa. Także i ta – mroczna – rozpoczął płk Krzysztof Trela, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie - Mam tu na myśli mroczny okres okupacji, mroczny okres po zakończeniu II wojny światowej, okres Stalinizmu w Polsce. Dopiero od 1989 roku w Polsce zmieniło się w zasadzie wszystko. Zmieniło się także więziennictwo, filozofia wykonania kary pozbawienia wolności. Zmieniają się warunki bytowe osadzonych i warunki pełnienia służby naszych funkcjonariuszy. Serdecznie gratuluję tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego, w zasadzie nowego obiektu. Wygląda on wspaniale. Dziękuję dyrektorom Bogdanowi Kawończykowi, Krzysztofowi Borończykowi i innym.

Dyrektor Trela złożył wszystkim awansowanym i wyróżnionym gratulację. Życzył im kolejnych sukcesów.

160 lat Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Do gratulacji przyłączył się także obecny na uroczystościach jubileuszowych prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

- 160 lat sądeckiego więzienia – to naprawdę długi czas – mówił prezydent Nowak. - Dzisiaj o wspomnianej tutaj mrocznej historii Zakładu Karnego możemy już zapomnieć. Ja niezwykle cenię sobie bardzo dobrą współpracę z dyrekcją Zakładu Karnego. Życzyłbym sobie, aby ta współpraca była nadal tak owocna, bo ona przynosi satysfakcję. Cieszę się, ze ta uroczystość ma także element patriotyczny. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że podczas zawieruchy wojennej ofiarę ponieśli także funkcjonariusze więziennictwa.

Z życzeniami dla funkcjonariuszy Służby Więziennej pospieszyli również przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor i towarzyszący jej radni miejscy.

- To, co w takich placówkach jak zakłady karne jest najważniejsze – to przede wszystkim praca z ludźmi, którym pogmatwało się życie. Pomoc tym ludziom, to ogromna zasługa wszystkich pracowników – powiedziała Bożena Jawor.

Podczas uroczystości została wręczona dla Zakładu Karnego w Nowym Sączu Tarcza Herbowa „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”. Rada Miasta Nowego Sącza przyznała ją na wniosek prezydenta Ryszarda Nowaka. Tarczę odebrał ppłk Krzysztof Borończyk, dyrektor sądeckiej jednostki penitencjarnej.

W trakcie uroczystości przypomniano również, w krótkiej prezentacji multimedialnej, historię powstania sądeckiego więzienia.

Obecnie Zakład Karny w Nowym Sączu jest jednostką penitencjarną typu zamkniętego, także z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych. Ponadto przy jednostce swoją siedzibę ma Grupa Interwencyjna Służby Więziennej.

Warto wspomnieć, że o oprawę muzyczną zadbał Chór Cantores Carvatiani z Gorlic. (MACH) Fot. (MACH)







Dziękujemy za przesłanie błędu