Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
18/04/2016 - 09:40

Sądeckie PTT i PTTK razem na Turbaczu. Wyprawa na krokusy

Wykorzystując niemal letnią pogodę grupa ponad 150 turystów sądeckiego PTT i PTTK spotkała się w minioną niedzielę na Turbaczu.

PTT podążało z Łopusznej przez Wysznią, Kiczorę i Długą Halę. PTTK przybyło na Turbacz z Przełęczy Przysłop przez Kudłoń i Przełęcz Borek.

Spotkaliśmy się razem przy schronisku pod najwyższym szczytem Gorców. Mimo, że jesteśmy w różnych organizacjach to spotkanie było niezwykle sympatyczne. Znamy się przecież nawzajem i łączy nas wspólna turystyczna pasja. Głównym celem obu grup były krokusy - fantastyczne przyrodnicze zjawisko zwiastujące wiosnę. Podobne można zaobserwować tylko w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fioletowe łany krokusów to uczta dla oka i znakomity temat dla miłośników fotografii. Podobnie duże emocje jak krokusy, wzbudzała obecność na wycieczce z grupą PTT "obywatela" Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wracając z Turbacza w kierunku Kowańca obie grupy zatrzymały się przy Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, zwanej też Kaplicą Papieską bądź Pasterską. Kaplica jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Gorcach. To przy niej odprawiał słynne msze święte dla ludzi gór ks. prof. Józef Tischner. Za rok krokusy znów sprowadzą nas w Gorce.
Zbigniew Smajdor
Fot. PTT

Sądeckie PTT i PTTK razem na Turbaczu. Wyprawa na krokusy


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)