Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/10/2015 - 18:10

Sądecki patron w polskim Sejmie. Józef Oleksy upamiętniony

W piątek, 9 października, dokładnie dziewięć miesięcy po śmierci Jozefa Oleksego, w jednej z sal komisyjnych w Nowym Domu Poselskim w Warszawie nadano imię b. premiera i marszałka Sejmu RP. Sala, w której obraduje Komisja do Spraw Unii Europejskiej, będzie już zawsze przypominała posłom o polityku, pochodzącym ze zwykłej sądeckiej rodziny, który wspiął się na szczyty władzy państwowej i jego dorobku.

W uroczystości, oprócz prezydium parlamentu, wzięła udział rodzina śp. Józefa  Oleksego (wdowa Maria z dziećmi Michałem i Julią), przyjaciele, posłowie i senatorowie, przedstawiciele świata nauki, kultury i biznesu na czele m.in. z właścicielem spółki Newag Zbigniewem Jakubasem i sędziwym prof. Andrzejem Całusem, który był promotorem prac magisterskiej i doktorskiej Józefa Oleksego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnej Szkole Głównej Handlowej).

Z Nowego Sącza przyjechali siostra Bogumiła i radny małopolski Stanisław Pasoń. Władze miasta i Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej reprezentował sekretarz stowarzyszenia Jerzy Leśniak. Odczytano adres okolicznościowy prezydenta Nowego Sącza, Ryszarda Nowaka:

„Miałem zaszczyt jako poseł w latach 2001–2005, współpracować z Józefem, który przewodniczył wówczas Komisji Europejskiej Sejmu RP i Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP – UE. Jestem dumny, że patronem ważnego miejsca w siedzibie polskiego parlamentu jest nasz sądecki krajan, Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza, jeden z najważniejszych autorów polskiej transformacji ustrojowej – współtwórca demokratycznego parlamentaryzmu. Józef przez dekady był wzorem najwyższej kultury politycznej oraz strażnikiem poszanowania dobrych parlamentarnych obyczajów. Pamięć o jego dokonaniach powinna zostać zachowana i stanowić inspirację dla kolejnych pokoleń polskich parlamentarzystów. Moja satysfakcja jest podwójna z racji wieloletniej zażyłej znajomości ze ś.p. Józefem. Domy naszych rodzin przy ul. Zdrojowej w Nowym Sączu sąsiadowały od dziesięcioleci ze sobą, nasi rodzice i rodzeństwo pozostawali w serdecznych, przyjacielskich relacjach. Jako przewodniczący Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej Józef był żarliwym orędownikiem naszego miasta i regionu, potrafił nam, sądeczanom, otwierać drzwi ważnych gabinetów, wspomagał inwestycje. Choć różniliśmy się w zapatrywaniach politycznych, był dla nas autorytetem i wzorem działania i współpracy ponad podziałami”.

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że zapamiętała Józefa Oleksego jako człowieka otwartego, kulturalnego, który umiał rozmawiać: „Był państwowcem. Szanował Sejm i dbał, by o Sejmie dobrze się mówiło”.

Także wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich przypomniał, że Oleksy łączył „powagę i mądrość, z «wańkowiczowskim pięknym obśmianiem»”: „Kiedy widział, że atmosfera napęczniała i może dojść do konfliktu, piękną anegdotą potrafił obśmiać to, co mogło być źródłem konfliktu. Oddajemy hołd wielkiemu człowiekowi, który nigdy nikogo nie skrzywdził, który dla Polski zrobił dużo, choć nie zawsze od Polski dostawał tyle, ile powinien”.

Maria Oleksy dziękowała za inicjatywę nadania jednej z sal w Sejmie imienia jej męża: „Myślę, że Józef czuwa nad nami i przygląda się realizacji wielkiego projektu, jakim jest UE i będzie czuwał nad obradami komisji ds. UE, które odbywają się w tej sali”.

Po uroczystości na grobie Józefa Oleksego na Wojskowych Powązkach sądeczanie złożyli wiązanki i zapalili znicze pamięci.

(s)

Fot. Arch. Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej


 

Upamiętnienie Józefa Oleksego w Sejmie RP










Dziękujemy za przesłanie błędu