Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
15/10/2015 - 16:20

Sądecka młodzież pojechała w nagrodę do Norwegii

Grupa liderów z Gimnazjum Akademickiego Jezuitów w Nowym Sączu wygrała wyjazd do Norwegii.

Konkurs, jak cały projekt, był skierowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych z Nowego Sącza i okolic. Grupa z JCE zajęła się bardzo ważnym, a często pomijanym problemem osób, które czują się odrzucone, ponieważ odważyły się przeciwstawić presji swoich rówieśników namawiających ich do palenia papierosów, picia alkoholu czy sięgania po dopalacze. Projekt, pod patronatem norweskiej organizacji Norsk Folkehjelp, był zorganizowany i koordynowany przez Fundację Promocji Nauki i Kreatywności z  Nowego Sącza.

To właśnie norwescy eksperci uznali projekt pod hasłem „Nie Daj Sobą Manipulować” młodzieży z JCE jako najbardziej rzetelny, odważny i cieszący się największym oddźwiękiem społecznym (ponad 3 tys. ‘lajków’ w dwa miesiące).

Dzięki temu młodzież z naszego gimnazjum wyjechała w  dniach 28 września do 1 października do malowniczego  miasta Bergen, dawnej stolicy i drugiego co do wielkości miasta w Norwegii. W ciągu tych czterech dni młodzi liderzy poznawali przyrodnicze walory tego wspaniałego kraju, obserwowali z bliska jak wygląda solidarność i integracja społeczna w wydaniu norweskim oraz próbowali lokalnych specjałów takich jak kiełbasa z renifera lub wieloryba czy zupa z solonego suszonego mięsa.

Jednak pobyt w Bergen nie polegał tylko na objadaniu się. Młodzież zapoznała się również z działalnością organizacji Norsk Folkehjelp, która polega na szeroko pojętej integracji uchodźców z krajów objętych wojną ze społeczeństwem norweskim, udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków czy organizowaniu kampanii na rzecz rozminowywania terenów powojennych.

Ich najnowszym pomysłem jest pomoc dzieciom uchodźców w odrabianiu zadań domowych, dzięki czemu nie czują się odrzucone i mają mniej okazji aby wpaść w niewłaściwe towarzystwo.

Nasza młodzież odwiedziła także swoich rówieśników ze szkoły Rothaugen. W czasie specjalnie na ten cel zorganizowanych zajęć przedstawili ideę swojego zwycięskiego projektu i uczestniczyli we wspólnych warsztatach zorganizowanych przez wolontariuszy z Norsk Folkehjelp.

Jesteśmy przekonani, że wyjazd do Norwegii będzie dla naszej młodzieży cennym doświadczeniem, które zaowocuje w przyszłości nowymi pomysłami na rzecz lepszej integracji z ludźmi odrzucanymi przez społeczeństwo oraz pokaże innym młodym ludziom, że warto nie bać się trudnych tematów, włączać się do debaty społecznej i stawiać czoła wyzwaniom.

Nadesłał: Bartosz Wańczyk

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku