Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/09/2016 - 05:00

Rozbudowa szpitala w Krynicy-Zdroju rusza w październiku. Będą utrudnienia!

W przyszłym miesiącu rozpoczyna się kluczowa dla Sądecczyzny inwestycja. Zaczyna się rozbudowa szpitala powiatowego im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju. Wykonawca został już wyłoniony. W związku z rozpoczęciem przedsięwzięcia część parkingu szpitalnego przy ul. Czarny Potok będzie wyłączona z użytkowania zarówno dla rodzin pacjentów jak i osób, które załatwiają różne sprawy w tej placówce medycznej.

Szpital powiatowy w Krynicy-Zdroju zostanie rozbudowany o nowe skrzydło. Inwestycja ma być zakończona do końca 2017 roku. Zadanie to trzeba koniecznie zrealizować, aby placówka spełniała wszystkie wymogi sanitarne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2012 roku. Inwestycja ta jest więc niezbędna, aby szpital mógł dalej funkcjonować, jako jednostka służby zdrowia.

Rusza rozbudowa krynickiego szpitala

Program dostosowawczy szpitala został zatwierdzony przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie.

W nowej części szpitala, która będzie połączona ze starą jego częścią, znajdą się m.in. oddziały pediatrii, intensywnej terapii oraz blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią. Nowe skrzydło szpitala będzie miało około 2,5 tys. m. kw. powierzchni.

- Rozstrzygnęliśmy przetarg na rozbudowę placówki. Wygrała go firma Anna-Bud z Morawicy koło Kielc. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z wykonawcą. Planujemy, że nastąpi to za około dwa tygodnie – powiedział portalowi Sądeczanin.info Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala. – Posiadamy pozytywne decyzje administracyjne o celowości tej inwestycji wydane przez wojewodę małopolskiego i Narodowy Fundusz Zdrowia. Po podpisaniu umowy przekażemy wykonawcy plac budowy. Wtedy ruszy inwestycja. Już w październiku będzie widać, że przy szpitalu w Krynicy coś się dzieje.

Rusza rozbudowa krynickiego szpitala

Dyrektor szpitala nie ukrywa, że realizacja tak dużego zadania – budowy nowego skrzydła - będzie wiązała się, niestety, z pewnymi utrudnieniami. Jak mówi Sławomir Kmak dużym problemem, jaki już niedługo pojawi się w związku z tą inwestycją, będzie zmniejszenie się liczby miejsc parkingowych przy szpitalu.

Zobacz także: Szpital w Krynicy dostanie nowe skrzydło

- Będziemy starali się z wspólnie wykonawcą tak zorganizować pracę, aby te utrudnienia te były jak najmniej odczuwalne dla pacjentów szpitala i odwiedzających ich rodzin. Z góry za nie przepraszamy i apelujemy o wyrozumiałość. Z pewnością będą problemy z miejscami parkingowymi, bo część szpitalnego parkingu przy ul. Czarny Potok będzie zajęta przez maszyny budowlane. Przewiduję, że ta część szpitalnego parkingu może zmniejszyć się nawet o połowę. Szukamy alternatywnego rozwiązania na czas trwania inwestycji.  

Inwestycja, co deklaruje szef krynickiej lecznicy, nie powinna mieć jednak wpływu na bieżącą działalność szpitala.

- Prace budowlane pochłoną prawie 13,5 mln złotych – dodaje dyrektor Kmak. – Jest to już kwota po przetargu.

Rusza rozbudowa krynickiego szpitala

Jaki będzie koszt wyposażenia nowego skrzydła w sprzęt medyczny i specjalistyczną, aparaturę jeszcze nie wiadomo. Ten przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu zabezpieczyło w budżecie powiatu sporą część pieniędzy na prace budowlane i zakup sprzętu.

Dyrekcja krynickiego szpitala złożyła też wniosek o dofinansowanie dla budynków energooszczędnych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (program Lemur). Z tego programu można uzyskać prawie trzy miliony złotych dofinansowania. Szpital czeka na rozstrzygniecie programu.

- Szukamy pieniędzy, aby finansowy udział powiatu nowosądeckiego, który jest bardzo duży, jakoś zmniejszyć – dodaje dyrektor Kmak.

Szef krynickiego szpitala przyznaje, że po rozbudowie placówki będzie można rozwijać działalność oddziałów i przyszpitalnych poradni.

(MACH)
Fot. (MACH), Wizualizacja nowego skrzydła szpitala w Krynicy-Zdroju - Firma „Neon” z Częstochowy.







Dziękujemy za przesłanie błędu