Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
02/02/2016 - 12:00

PWSZ wygasa umowa na „Ciuciubabkę”. Gdzie podzieje się Instytut Ekonomiczny?

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu od 18 lat wynajmuje budynek przy ul. Jagiellońskiej 61 od Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Dotychczasowa umowa wygasa 30 września tego roku.

Instytut Ekonomiczny to jeden z największych instytutów w całej uczelni. Aktualnie kształci się w nim około 900 studentów i słuchaczy studiów podyplomowych. Instytut mieści się w zabytkowym budynku (projektu Zenona II Remi) przy ul. Jagiellońskiej 61, popularnie zwanym „Ciuciubabka”,  którego właścicielem jest Urząd Marszałkowski w Krakowie. Dotychczas w budynku na parterze mieścił się również Instytut Zdrowia, który od 1 października ubiegłego roku został przeniesiony do obiektów Kampusu Dydaktyczno-Sportowego IKF.

Pierwsze i drugie piętro zajmowane przez Instytut Ekonomiczny nie było dla niego wystarczające. Przechodząc po korytarzach, można było się przekonać, jak dużo studentów codziennie przebywa w Instytucie Ekonomicznym i jak mało miejsca było dla nich przeznaczone. Przeniesienie Instytutu Zdrowia spowodowało częściową poprawę warunków studiowania w Instytucie Ekonomicznym. Nie można jednak zapominać, że liczba studentów będzie zwiększała się, ubiegamy się bowiem się o uruchomienie nowego kierunku  studiów „Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw” na studiach  drugiego stopnia – mówi dr hab. Mariusz Cygnar, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

W tym roku, dokładnie 30 września kończy się uczelni okres użyczenia pomieszczeń Instytutu Ekonomicznego w „Ciuciubabce”.

Będziemy zabiegać i prosić władze województwa o dalszą możliwość korzystania. Aktualnie jest to dla mnie sprawa najwyższej wagi, bo nie możemy pozwolić na to, aby studenci z Instytutu Ekonomicznego nie mieli miejsca umożliwiającego im prawidłową realizację procesu kształcenia. Pragnę podkreślić, że w tym momencie nie mam dla Instytutu Ekonomicznego żadnej, innej alternatywy. Nie ukrywam, iż  chciałbym, aby ten budynek docelowo stał się własnością Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W tym miejscu należy dodać, że poprzednie władze naszej uczelni przeprowadziły wiele remontów i drobnych adaptacji w pomieszczeniach Instytutu Ekonomicznego, ponosząc duże nakłady finansowe. Mam nadzieję, że to, co zrobiliśmy do tej pory nie pójdzie na marne i  budynek będzie nadal służył społeczności akademickiej. Dla naszej uczelni jest to priorytet – dodaje rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

(JB)
Fot. PWSZ w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu