Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
20/01/2017 - 10:50

PWSZ rozstanie się z Ciuciubabką? Będzie nowy Instytut Ekonomiczny

Rektor Mariusz Cygnar zapowiedział starania o uzyskanie dofinansowani i budowę Instytutu Ekonomicznego. Tym samym Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu nie musiałby dzierżawić od Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie budynku tzw. Ciuciubabki na potrzeby swojego największego instytutu.

Instytut Ekonomiczny to jeden z największych instytutów w całej uczelni. Aktualnie kształci się w nim około 900 studentów i słuchaczy studiów podyplomowych. Instytut mieści się w zabytkowym budynku (projektu Zenona II Remi) przy ul. Jagiellońskiej 61, popularnie zwanym „Ciuciubabką”,  którego właścicielem jest Urząd Marszałkowski w Krakowie.

– Na kończącym ubiegły roku Senacie podjęliśmy strategiczną uchwałę dla rozwoju uczelni, aby pozyskać środki na budowę Instytutu Ekonomicznego. Jest to jedyny instytut, który nie posiada własnej bazy dydaktycznej. Będziemy starać się o dofinansowanie z ministerstwa, a po części wykorzystamy własne środki uczelni – zaznacza prof. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu.  

Czytaj: Lingwistyka dla biznesu. Nowy kierunek na PWSZ

Szacowany koszt inwestycji to około 10 mln zł. Władze uczelni chciałby na ten cel pozyskać 70 proc. kwoty. Instytut najprawdopodobniej stanąłby przy Al. Wolności, tuż przy bibliotece, w której niedawno skończył się remont.

– Cały budynek został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany. Nie tylko aula, ale także zewnętrzna elewacja, sanitariaty, chodniki oraz parking. Mam nadzieje, że obiekt posłuży nie tylko uczelni, ale i miastu i wspólnie będziemy organizować szereg przedsięwzięć, imprez kulturalnych i oświatowych – dodaje rektor.

Koszt remontu wyniósł 3 mln zł. Dodajmy, że uczelnia liczy się także w stawce, jeśli chodzi o uzyskanie dofinansowania na budowę Centrum Symulacji Medycznej. Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja do drugiego etapu konkursu. Budynek miałby stanąć przy ul. Kościuszki w kampusie Instytutu Zdrowia i Instytutu Kultury Fizycznej.

(JB), fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu