Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
11/11/2016 - 22:05

PTT na cmentarzach I wojny światowej

W Święto Niepodległości nowosądecki Oddział Beskid Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, kultywuje tradycję odwiedzania cmentarzy z okresu I wojny światowej rozsianych po Beskidzie Niskim i Pogórzu.

W 98. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości wybraliśmy się w rejon Magury Małastowskiej i oddaliśmy hołd poległym żołnierzom spoczywającym na czterech cmentarzach. Zapaliliśmy znicze na cmentarzu nr 62 w Banicy, nr 60 na Przełęczy Małastowskiej, nr 58 na Magurze Małastowskiej i nr 70 w Owczarach.

Pochowani są tam obok siebie zarówno żołnierze armii austro - węgierskiej, pruskiej jak i rosyjskiej. W armiach tych walczyli także wcieleni do nich Polacy. Chociaż walczyli w mundurach trzech państw zaborczych to za polską sprawę polegli.

Do najsłynniejszych cmentarzy z tego okresu należy cmentarz na Przełęczy Małastowskiej, gdzie na pomniku - kaplicy pod obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej mogliśmy przeczytać  inskrypcję w języku niemieckim autorstwa Hansa Hauptmanna , która po polsku brzmi:


                      Pomnij przechodniu wchodząc w to obejście
                      że ziemia setki poległych tu grzebie
                      co młode życie oddali w potrzebie
                      by nam zapewnić dziś wolność i szczęście.

 

Szczególny wymiar tego świątecznego  dnia  podkreśliliśmy śpiewem patriotycznych i legionowych pieśni przy ognisku na Przełęczy Owczarskiej. Wycieczka miała także wymiar turystyczny. Przeszliśmy ponad 18 km malowniczymi szlakami Beskidu Niskiego od Bartnego przez Banicę, Magurę Małastowską  do miejscowości Owczary, gdzie zwiedziliśmy cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z XVII w, wpisaną w 2013 roku na Listę UNESCO.

Zbigniew Smajdor
Fot.: PTT
 

PTT na cmentarzach I wojny światowej
Dziękujemy za przesłanie błędu