Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
20/10/2015 - 11:00

Przedsiębiorca to cwaniak i wyzyskiwacz? Kowalski już tak nie myśli

Polacy mają coraz lepsze nastawienie do firm rodzinnych. Statyczny Kowalski uważa, że ich właściciele są przedsiębiorczy, pracowici, zaradni i odważni. Rodzimy biznesmen przestaje być postrzegany jako prywaciarz, cwaniak i wyzyskiwacz.

Takie wnioski płyną z opublikowanych właśnie badań Fundacji Firmy Rodzinne. Respondentów pytano między innymi o to, jakimi cechami charakteryzują się firmy rodzinne. Odpowiadali, że są wiarygodne, rzetelne, solidne i uczciwe. Wskazywano także na wysoką jakość.

Silne zaufanie Polaków do firm rodzinnych w dużym stopniu może wynikać z osobistej odpowiedzialności właścicieli za biznes, którzy nierzadko gwarantują jakość produktów własnym nazwiskiem - napisano w badaniu.

Z opracowania wynika także, że właściciele firm rodzinnych budzą wśród Polaków dobre skojarzenia. Dostrzegają ich przedsiębiorczość, pracowitość, zaradność, kreatywność i odwagę.  

Możemy z pełnym przekonaniem mówić o przełamaniu negatywnego stereotypu prywaciarza - cwaniaka, który żeruje na naiwności klientów i wyzyskuje swoich pracowników - podkreślono w badaniach.

Statystyczny Kowalski coraz częściej deklaruje też  gotowość  zapłacenia więcej za produkt firmy rodzinnej niż za porównywalny produkt z firmy, która nie deklaruje rodzinnego charakteru działalności.

Wg raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2014 roku firmy rodzinne w Polsce stanowią one aż 68 proc. wszystkich przedsiębiorstw, ale jedynie nieco ponad 7 proc. z nich to duże podmioty. Polski biznes rodzinny to przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które generują 18 proc. PKB.

(mika)

Źródło: puls.hr

Fot. scx.huDziękujemy za przesłanie błędu