Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
08/08/2016 - 11:00

Poprzyj ograniczenie handlu w niedzielę! Akcja Solidarności

We wtorek 9 sierpnia przedstawiciele sądeckiej "Solidarności" będą zbierać popisy pod projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Stolik "S" pojawi się u zbiegu ulic: Jagiellońskiej i Wałowej w godzinach 10-15.

- Drodzy mieszkańcy Nowego Sącza! Na ograniczeniu handlu w niedzielę zyskają nie tylko pracownicy i ich rodziny. Składając podpis pod projektem ustawy możecie sprawić, by niedziela była dniem odpoczynku, dniem dla rodziny i dla Boga oraz czasem duchowego wytchnienia - apeluje Krzysztof Kotowicz, kierownik Oddziału nr 1 Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność".

Związkowiec przypomina, że choć projekt ustawy powstał z inicjatywy "Solidarności",  to do "Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę"  weszli także przedstawiciele OPZZ, pracodawców z branży handlowej oraz organizacje społeczne i pozarządowe.
Komitet zarejestrowano 2 czerwca br. i od tego momentu ma trzy miesiące na zebrania 100 tys. podpisów pod projektem ustawy.

- Obywatelski projekt ustawy ogranicza, a nie zakazuje handlu w niedzielę - podkreśla szef sądecko - gorlickiego oddziału małopolskiej "S" i wylicza, że handlować w niedzielę będą mogły: małe sklepy osiedlowe, piekarnie, kioski z prasą, stacje benzynowe oraz sklepy na dworcach kolejowych, autobusowych, w portach lotniczych, strefach wolnocłowych i szpitalach. Sklepy będą również otwarte m.in. w niedzielę poprzedzające Boże Narodzenie i Wielkanoc, a także w okresach, w których organizowane są sezonowe wyprzedaże oraz w niedziele przed i po wakacjach.   
Solidarnościowcy odwołują się do przykładu Europy Zachodniej.

- Polska jest jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej - mówi Krzysztof Kotowicz -  w którym nie ma żadnych ograniczeń handlu w niedzielę. Zyskują na tym głównie zagraniczne sieci handlowe, a tracą małe, osiedlowe sklepy oraz pracownicy handlu, którym odebrano prawo do niedzielnego wypoczynku i normalnego życia rodzinnego.

- W żadnym europejskim kraju wolne niedziele nie spowodowały likwidacji sklepów, zmniejszenia obrotów ani zwolnienia pracowników - przekonuje.
(s), fot. archiwum Sądeczanina

Na zdjęciu: Krzysztof KotowiczDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)