Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
02/11/2016 - 10:00

Popiełuszko z Berestu odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ceniony duszpasterz Solidarności, wieloletni proboszcz parafii w Bereście, ks. Ignacy Piwowarski, został odznaczony w piątek Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się we wsi Bucze.

Odznaczenie za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych oraz osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wręczył szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski.

Mówiąc o dokonaniach długoletniego proboszcza parafii w Bereście i Radgoszczy, minister Adam Kwiatkowski podkreślił jego niezłomną postawę, wkład w budowanie narodowej wspólnoty, odwagę w niesieniu pomocy potrzebującym oraz miłość do Boga i Polski.

Ksiądz Ignacy Piwowarski, nazywany beskidzkim Popiełuszką, był zdecydowanym przeciwnikiem systemu komunistycznego. Głosił patriotyczne kazania, wspierał walkę o przywrócenie krzyży w szkołach, sprzyjał działalności robotniczej i rolniczej Solidarności, organizował pomoc dla represjonowanych oraz udzielał schronienia opozycjonistom z całego kraju na plebanii w Bereście.

Zobacz także: Krzyż Wolności i Solidarności dla sądeckich niepodległościowców

***

Ks. Ignacy Piwowarski pochodzi z Bucza. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku z rąk ks. biskupa Jerzego Ablewicza. Był wikarym w Mielcu, Mościcach, Lipinkach i Łącku. Podczas pracy w Lipinkach  zainicjował strajk w obronie krzyży – młodzież protestowała dwa tygodnie. Był to wyraz oporu przeciwko decyzji o zdjęciu krzyży podjętej przez władze szkolne, zakończony pełnym sukcesem. Ks. Ignacy Piwowarski postrzegany jest jako zdecydowany przeciwnik systemu komunistycznego. W sierpniu 1981 roku objął probostwo w Bereście koło Krynicy-Zdroju, gdzie pracował do 1992 roku. Pełnił także funkcję kapelana podziemnej „Solidarności”. Pomagał ukrywającym się i represjonowanym działaczom opozycji. W dobie stanu wojennego znany z patriotycznych kazań, odprawiał msze św. w intencji Ojczyzny w Krynicy, Gorlicach, Nowym Sączu i Nowej Hucie. W tamtym okresie plebania w Bereście stanowiła azyl dla wszystkich ukrywających się opozycjonistów. Warto pamiętać, że za swą działalność opozycyjną ks. Ignacy Piwowarski był wielokrotnie szykanowany przez SB. Doszło też do nieudanego zamachu na jego życie. Religijno-patriotyczna postawa ks. Ignacego Piwowarskiego sprawiła, że ludność Krynicy-Zdroju i okolic nazywała go „Popiełuszką z Berestu”, natomiast „Solidarność” warszawska – „beskidzkim Popiełuszką”..

(KB)

Źródło: prezydent.pl

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu