Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/03/2016 - 15:50

Pomnik Marszałka Piłsudskiego za monument bolszewików

Monument Marszałka Józefa Piłsudskiego miałby stanąć w miejscu wyburzonego mauzoleum Armii Czerwonej w Nowym Sączu przy al. Wolności. Do jego odsłonięcia 11 listopada, w Święto Niepodległości, chce doprowadzić Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tym samym zakończyłyby się sześcioletnie starania o jego budowę.

Koszt inwestycji wynosi 300 tysięcy złotych. - Na razie udało nam się zebrać 50 tysięcy, ale kwestujemy dalej – mówi Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, przy którym działa Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. - Jeśli tylko Rada Miasta podjęłaby uchwałę o przekazaniu terenu pod budowę, to zapewne zbiórka poszłaby szybciej. Już teraz widzimy duże zainteresowanie donatorów i przedsiębiorców tym tematem. Chcemy  też zainteresować budową pomnika Instytuty  Józefa Piłsudskiego w Londynie i Ameryce.  Wysłaliśmy w tym celu odpowiednie pisma, a ja w marcu lecę do USA, aby zarazić tą ideą Polonię.

Oprócz pieniędzy inicjatorom będzie potrzebna przychylność Rady Miasta i prezydenta i o nią się starają. Zwrócili się także do władz miasta o pozwolenie na budowę.

- Pomnik zostałby usytuowany w godnym otoczeniu, z jednej strony Stary Cmentarz, a z drugiej Dom Strzelecki im. Bronisława Pierackiego ( obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury) - dodaje prezes Nowak. - I właśnie z myślą o nim zakładamy wysunięcie monumentu nieco do przodu. Dzięki temu nie byłby on usytuowany tak jak byłe mauzoleum krasnoarmiejców. Osiągnęlibyśmy zatem podwójną korzyść; MOK zyskałby miejsca parkingowe z tyłu pomnika, teren można wyłożyć np. kostką brukową, a po drugie miejsce do okazjonalnych spotkań.

Monument miał pierwotnie stanąć przy ruinach zamku, ale na przeszkodzie stanęła planowana tam budowa ronda, a po drugie większość mieszkańców miasta chce Marszałka za  bolszewików w miejscu wyburzonego w minionym roku mauzoleum Armii Czerwonej, do której doprowadziły środowiska niepodległościowe. Tak wynika z internetowej sondy przeprowadzonej przez inicjatorów budowy pomnika.

Warto przypomnieć, że Nowy Sącz jako pierwsze miasto na ziemiach polskich nadało w dniu 22 marca 1916 r. Józefowi Piłsudskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Po śmierci Marszałka w 1935 roku  powołano komitet, który miał uczcić jego pamięć budową pomnika, ale do realizacji nie doszło.

Do tej właśnie inicjatywy nawiązują działacze komitetu, którym przewodniczy Grzegorz Dobosz.

Pomnik Józefa Piłsudskiego ma powstać według pochodzącego z 1921 roku, a nigdy nie zrealizowanego projektu Jana Małety (który osobiście znał marszałka), tarnowianina i legionisty. Stowarzyszeniu przekazał ją syn artysty Wojciech, również rzeźbiarz.

Rzeźba, odlew w brązie, w sposób realistyczny przedstawia idącego marszałka w mundurze legionisty z rękami założonymi z tyłu. Postać marszałka – 3/4 sylwetki, w ujęciu obciętym poniżej kolan – miałaby być osadzona na granitowym postumencie.  Będzie to jedyna na świecie statua Piłsudskiego, przedstawiająca go jako brygadiera, a nie jako marszałka.

Monument miałby zostać odsłonięty 11 listopada, w Święto Niepodległości, i setną rocznicę nadania Józefowi Piłsudskiemu honorowego obywatelstwa Nowego Sącza.

(rob)

Fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu