Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 marca. Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
19/09/2015 - 07:15

Pociąg retro już nie pojedzie do Chabówki. Czy zniknie największa atrakcja Małopolski?

Czy jedna z największych atrakcji Małopolski, podróż pociągiem retro z Nowego Sącza do Chabówki zostanie zlikwidowana? Trasa jest w tak złym stanie technicznym, że zagraża bezpieczeństwu podróżnych. Polskie Linie Kolejowe uznały, że nie ma możliwości dalszego eksploatowania torów bez ich remontu.

Dorota Szalacha z małopolskiego biura prasowego Polskich Linii Kolejowych (PLK) przyznaje, że bez remontu szyn i urządzeń kontroli ruchu nie ma możliwości dalszego użytkowania trasy przez pociągi pasażerskie.

- Ostatnie badania diagnostyczne i opinie pracowników czuwających nad bezpieczeństwem prowadzenia ruchu wskazują na konieczność wykonania pilnych napraw, umożliwiających dalsze użytkowanie linii - mówi Szalacha

Minimum kosztów, jakie trzeba ponieść dla wykonania niezbędnych prac tak, aby eksploatacja trasy była bezpieczna, szacuje się na ok. 2 mln złotych. Ale PLK pieniędzy na remont nie ma, choć - jak mówi Szalacha - jest szansa na sfinansowanie remontu trasy z innych źródeł. Zaznacza jednak, że spółka jest przede wszystkim zobligowana do efektywnego wydawania środków. Tymczasem zainteresowania przewoźników linią Chabówka – Nowy Sącz jest niewielkie.

- Dokładnie analizujemy potrzeby w regionie, konsultujemy je z małopolskim urzędem marszałkowskim, który jest dysponentem środków unijnych, wydawanych w ramach regionalnego programu operacyjnego  i staramy się utrzymywać  te linie, które są najważniejsze dla gospodarki i regionu. W przypadku braku możliwości uzyskania finansowania w najbliższym czasie, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów,PLK będzie zmuszona odmówić zgody na przejazd pociągów pasażerskich linią Chabówka – Nowy Sącz - tłumaczy Dorota Szalacha.

Złe wieści przekazane przez PLK to wielki problem dla Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które rozwinęło skrzydła między innymi dzięki organizowaniu przejazdów pociągiem retro malowniczą trasą z Nowgo Sącza do Chabówki. Bilety na kolejowe wycieczki sprzedawały się na pniu. Kłopot jest tym większy, że na przedsięwzięcie udało się pozyskać 200 tysięcy złotych dotacji z urzędu marszałkowskiego. Teraz zaplanowane wcześniej podróże stanęły pod znakiem zapytania.Jak wyjaśnia Dorota Szalacha na razie Polskie Linie Kolejowe doraźnie udzielają zgody na uruchamianie wcześniej zaplanowanych przejazdów pociągu „retro” na odcinku Chabówka – Kasina Wielka, co pozwala na modyfikację wcześniej zaplanowanych kursów.  

- Po otrzymaniu tych złych dla na wiadomości zwołaliśmy sztab kryzysowy i podjęliśmy decyzję, ze zaplanowane wcześniej przejazdy , na 26 i 27 września, zostaną skrócone do odcinka Chabówka Kasina i z powrotem - mówi Kamil Filipowski z Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Jeśli chodzi o zorganizowany dla szkół tak zwany zielony pociąg, który miał odbyć podróż 9 października, pojedzie inną  trasą,

Nowy Sącz - Krynica. Niestety musimy odwołać zapowiadający się jako wyjątkowe wydarzenie pociąg do wolności, który miał przejechać 11 listopada. Zamiast tego 10 października zorganizujemy dodatkowy kurs na trasie Nowy Sącz - Krynica.  

Czy w przyszłym roku pociąg retro pojedzie trasę z Nowego Sacza do Chabówki? Nie wiadomo. Na razie są plany, aby trasa została przeniesiona. Miłośnicy starej kolei mają podróżować z Nowego Sącza do Krynicy i Biecza.

Agnieszka Michalik

Fot. SMKDziękujemy za przesłanie błędu