Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
22/01/2016 - 06:45

Piwniczna-Zdrój: Ziarnko do ziarnka na ośrodek dla niepełnosprawnych

Dwanaście tysięcy złotych zebrano w Łomnicy-Zdroju podczas VI Balu Charytatywnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej-Zdroju. Cała kwota została przeznaczona na dokończenie adaptacji budynku w Kosarzyskach, w którym swoją siedzibę znajdzie Środowiskowy Dom Samopomocy.

Budynek w Kosarzyskach będący własnością gminy Piwniczna-Zdrój jest modernizowany od dwóch lat. Na dokończenie remontu i wyposażenie obiektu, który dawniej był pawilonem kolonijnym, potrzeba jeszcze około dwóch milionów złotych.

W budynku, który obecnie znajduje się w stanie surowym zamkniętym, ma powstać Środowiskowy Dom Samopomocy. Ma to być placówka dziennego pobytu dla około 35 osób i pobytu całodobowego dla 15 osób. Remont i modernizacja budynku jest możliwa dzięki m.in. wsparciu sponsorów. Stowarzyszenie „Nasz Dom”, którego prezesem jest Maria Kulig, wkłada także w to przedsięwzięcie własne środki pozyskiwane z różnych akcji charytatywnych i z tzw. 1 procenta.

Piwniczna-Zdrój, bal charytatywny dla naszedo domu

Od sześciu lat stowarzyszenie organizuje bal charytatywny. W tym roku w Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Łomnicy Zdroju, bawiło się prawie sto osób. Zabawa zakończyła się nad ranem. Każdy wykupiony bilet brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

- Na gości przez całą noc czekało wiele atrakcji między innymi loteria fantowa, a także licytacja – mówi Maria Kulig, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej-Zdroju. – Każdego roku zarówno loteria, jak i licytacja cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczestników zabawy. Podczas tegorocznego balu można było wylicytować między innymi zdjęcie George’a  Clooney’a z jego autografem, piękne prace naszych podopiecznych (rzeźby, obrazy, ozdoby bibułkowe). Do domu można było zabrać wylicytowane piernikowe serce. Cztery serca, które poszły pod młotek, przekazała jedna z naszych wolontariuszek. Jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki” rozeszły się prace i inne przedmioty podarowane przez naszych sponsorów, którzy wsparli nas ofiarnie. Licytacja przebiegła naprawdę wspaniale. Raz po raz rozlegało się słowo: sprzedane, sprzedane.

piwniczna zdrój bal charytatywny dla naszego domu

Licytację prowadziła radna powiatowa Marta Adamczyk.

Zgodnie z tradycją podczas zabawy wybrano króla i królową balu, którym para królewska z roku ubiegłego przekazała berło i koronę.

Członkowie piwniczańskiego stowarzyszenia przygotowali przepiękny program artystyczny obfitujący w skecze. Śmiechu było co niemiara.

- W tym roku, podczas balu udało się zebrać w sumie 12 tys. złotych – mówi szefowa „Naszego Domu” – Kwota ta została przeznaczona na prace budowlane związane z powstaniem ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Kosarzyskach. Wszystkim gościom balu, sponsorom, wolontariuszom oraz ludziom dobrej woli serdecznie dziękujemy za wsparcie. 

O oprawę muzyczną zadbał Zespół Kamerton w składzie Marta i Barbara Adamczyk oraz Jacek Wyszowski.

Maria Kulig szacuje, że potrzeba jeszcze 1,8 mln złotych, aby zakończyć prace w budynku i go wyposażyć.

- Jestem matką niepełnosprawnej 23 – latki – mówi Jolanta Adamczyk, wiceprezes Stowarzyszenia „Nasz Dom” - Patrycja cierpi na czerokończynowe porażenie mózgowe. Wymaga całodobowej opieki. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie tego ośrodka. Nasze dzieci lubią wychodzić z domu, przebywać w gronie innych osób. To jest dla nich bardzo ważne. W takim ośrodku będą mogły się spotykać, rehabilitować się, miło spędzać czas. Dla nas rodziców opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi taki ośrodek umożliwi nam, gdy nasze dzieci będą brały udział w zajęciach, załatwienie pilnych spraw. Marzymy o tym ośrodku i mamy nadzieję, że ono w końcu się spełni.

Iga Michalec

Fot. Barbara Paluchowa, Mateusz Adamczyk, Stowarzyszenie "Nasz Dom" z Piwnicznej-Zdroju.

Piwniczna-Zdrój: Ziarnko do ziarnka na ośrodek dla niepełnosprawnych
Dziękujemy za przesłanie błędu