Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
15/08/2016 - 19:35

Piwniczna-Zdrój: Złote Jabłko Sądeckie dla Barbary Paluchowej

Barbara Paluchowa, znana piwniczańska poetka i malarka została dzisiaj odznaczona Złotym Jabłkiem Sądeckim. W tym roku obchodzi ona jubileusz 30-lecia twórczości literackiej.

Odznaczenie to przyznawane jest przez starostę nowosadeckiego. Artystkę i poetkę odznaczył  członek Zarządu Powiatu Marian Ryba podczas odbywajacego sie dzisiaj w Piwnicznej-Zdroju dorocznego “Wrzosowiska” - święta poetów. Tak się złożyło, że Barbara Paluchowa, od kilkunastu już lat, wspólnie z  innymi piwniczańskimi poetkami współorganizuje to przedsięwzięcie.

Poetka była mile zaskoczona tym wyróżnieniem. Starosta nowosądecki Marek Pławiak nagrodził piwniczańską artystkę za wieloletni wkład pracy włożonej w upowszechnianie kultury regionalnej i literatury na Sądecczyźnie. Docenił również jej pracę społeczną i działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Barbara Paluchowa odznaczona Złotym Jabłkiem Sądeckim

Barbara Paluchowa z całego serca podziękowała za przyznane jej odznaczenie.

Z gratulacjami dla pani Basi pospieszyło wielu uczestników “Wrzosowiska”, w tym również Marian Ryba i radna powiatowa Marta Adamczyk.

Ten rok jest wyjątkowy dla piwniczańskiej poetki. Obchodzi ona bowiem jubileusz 30-lecia twórczości literackiej.

Barbara Paluch urodziła się w Kobylance koło Gorlic. Dzieciństwo i szkolne lata spędziła w Krynicy-Zdroju. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1968 r. wraz z mężem - lekarzem pediatrą zamieszkała w Piwnicznej-Zdroju. To jest jej, jak mówi, miejsce na ziemi. Jest uznaną i nagradzana poetką, autorką jedenastu tomików wierszy. Właśnie skończyła pracę nad kolejnym - "Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty". Ma on ukazać się w przyszłym miesiącu.

Zobacz także: "Wrzosowisko" w Piwnicznej-Zdroju. Poezja kłamać nie umie

W swoim dorobku ma także trzy książki poetyckie dla dzieci, w tym "O góralce Anusi i panience Danusi", dedykowaną urodzonej w Piwnicznej-Kosarzyskach wybitnej aktorce Danucie Szaflarskiej i jej małej piastunce Annie Piekarczyk. Wszystkie wydane ksiązki zilustrowała.

Barbara Paluchowa odznaczona Złotym Jabłkiem Sądeckim

Barbara Paluch jest autorką ponad 30 scenariuszy przedstawień dla dzieci, scenografii i projektów strojów. W 2013 r. wydała album "Dar pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy – dziedzictwo kulturowe miasta i gminy Piwniczna". Autorka pracuje już nad drugą częścią albumu.

Pani Basia – to człowiek “orkiestra”, społecznik z urodzenia. Przez ostatnie 25 lat kierowała, jako redaktor naczelna, lokalnym miesięcznikiem “Znad Popradu”. Ten rozdział swojego życia zamknęła za sobą. Ale, jak mówi, z pewnością, nie będzie sie nudzić. Nie ma na to czasu.

(MACH), źródło: własne, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Fot. (MACH)  

Barbara Paluchowa uhonorowana Złotym Jabłkiem Sądeckim


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020