Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
01/10/2015 - 17:20

Piwniczna-Mniszek: Most graniczny uroczyście otwarty

Dzisiaj (1 października) na moście granicznym polsko-słowackim łączącym Piwniczną-Zdrój ze słowackim Mniszkiem przecięto wstęgę.

Most graniczny Piwniczna – Mniszek został udostępniony dla ruchu samochodowego i dla pieszych już kilka dni temu. Kierowcy mogą po nim przejeżdżać od 23 września. Jednak dopiero dzisiaj został on uroczyście otwarty.

Świadkami tego wydarzenia byli m.in. wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, starosta nowosądecki Marek Pławiak, burmistrz miasta i gminy Piwniczna-Zdrój Zbigniew Janeczek, a także Słowacy. Na oficjalne otwarcie mostu przybyła bardzo liczna grupa mieszkańców z przygranicznych słowackich miejscowości.

Budowa była realizowana równocześnie na terenie Polski i Słowacji - granica przebiega na środku rzeki Poprad. Słowacy rozpoczęli inwestycję po swojej stronie w kwietniu 2012 roku, a rok później ruszyła ona po stronie polskiej.

Przedsięwzięcie nie należało do łatwych. Przeprawę wznoszono nad czynną trasa kolejową oraz uczęszczaną drogą wojewódzką po stronie polskiej. Prace były nadzorowane przez służby i inspekcje z obu krajów.

Nowy most graniczny na rzece Poprad ma 322,80 m. długości. Oprócz międzynawowej przeprawy, zarówno po stronie polskiej i słowackiej zrealizowano szereg innych inwestycji, związanych m.in. z budową i przebudową dróg dojazdowych do nowego mostu.

Koszt robót po stronie polskiej to około 55 mln złotych. Udział finansowy Polski w budowie mostu granicznego wyniósł około 2 mln euro netto.

(MACH)

Źródło: własne, GDDKiA w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Fot. Maria Olszowska.


 


Dziękujemy za przesłanie błędu