Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
07/12/2015 - 06:45

Piwniczna: Mikołaje na trasie dla niepełnosprawnych

Ponad stu zawodników wystartowało wczoraj (6 grudnia) w pierwszym charytatywnym biegu Mikołajów w Piwnicznej-Zdroju. Uczestnicy tej sportowej imprezy, któremu patronował m.in. portal Sadeczanin.info, wsparli finansowo rozbudowę i modernizację pawilonu w Kosarzyskach.

Od dwóch lat piwniczańskie Stowarzyszenie „Nasz Dom”, którym kieruje Maria Kulig modernizuje i remontuje w Kosarzyskach (osiedlu Piwnicznej-Zdroju) jeden z dawnych pawilonów kolonijnych. W budynku, który obecnie znajduje się w stanie surowym zamkniętym, ma powstać Środowiskowy Dom Samopomocy. Ma to być placówka dziennego pobytu dla około 35 osób i pobytu całodobowego dla 15 osób. Remont i modernizacja budynku jest możliwa dzięki m.in. wsparciu sponsorów. Stowarzyszenie wkłada także w to przedsięwzięcie własne środki pozyskiwane z różnych akcji charytatywnych i z tzw. 1 procenta.

I Bieg Mikołajów w Piwnicznej, Fot. (MIGA)

Wczoraj (6 grudnia) Piwniczna-Zdrój, za sprawą kierownictwa Stowarzyszenia „Nasz Dom”, które wsparły Fundacja Na Ratunek, władze miasta i gminy Piwniczna – Zdrój oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, stała się, w naszym regionie, stolicą Mikołajów.

Punktualnie w południe do liczącego ponad osiem kilometrów międzynarodowego pierwszego Biegu Mikołajów wystartowało z piwniczańskiego Rynku sto czterech zawodników z całego regionu, by wesprzeć budowę ośrodka dla niepełnosprawnych w Kosarzyskach. W imprezie tej wzięli udział biegacze, którzy biegają wyczynowo i tacy, którzy pobiegli po raz pierwszy.

Dochód zebrany z wpłat uiszczanych przez zawodników w ramach tzw. wpisowego zostanie przeznaczony na ten szczytny cel. Część zawodników biegła w mikołajkowych czapkach.

Uczestnicy po opuszczeniu Rynku biegli ul. Daszyńskiego do przejścia granicznego polsko-słowackiego w Mniszku, a potem przez nowy most graniczny, nowe rondo i dalej ul. Daszyńskiego do Rynku na metę.

I Bieg Mikołajów Piwniczna

- I Bieg Mikołajów jest imprezą, której cel jest szczytny – powiedziała naszemu portalowi Maria Kulig, prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom”. – Wpłaty zawodników przeznaczone są w całości na budowę ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Bardzo mnie cieszy, że wspierają nas w tych działaniach młode osoby. By wziąć udział w biegu przyjechali nasi studenci uczący się w Krakowie, Warszawie, czy w Katowicach.

Na trasie zawodnicy mieli zapewnioną gorącą herbatę, o którą zatroszczyła się miejscowa Restauracja Majerzanka. Rozdawano także wodę mineralną „Piwniczankę” i napoje izotoniczne.  Zapewniona była również opieka medyczna.

Biegacze startowali w czterech kategoriach: (do 30 lat, kobiety i mężczyźni), (od 30 do 50 lat – kobiety i mężczyźni), (powyżej 50 roku życia, kobiety i mężczyźni), (open, kobiety i mężczyźni).

Uczestnicy wczorajszego biegu, którzy w poszczególnych kategoriach zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego otrzymali na pamiątkę m.in. rzeźbę anioła z rozłożonymi skrzydłami autorstwa Ignacego Gromali z Kamienicy, który jest osobą niepełnosprawną oraz dyplomy. Wśród zawodników biorących udział w biegu rozlosowano także trzy konstytucje z dedykacją Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pan Prezydent przesłał na ręce prezes stowarzyszenia „Nasz Dom” okolicznościowy list gratulacyjny. Konstytucje dotarły do Piwnicznej-Zdroju dzięki staraniom radnego miasta i gminy Marcina Bogaczyka, który jest bardzo zaangażowany w działalność Stowarzyszenia „Nasz Dom”.

Wśród biegaczy rozlosowane zostały i inne nagrody, które stowarzyszenie pozyskało od miejscowych sponsorów, firm, instytucji, a także osób prywatnych.

I Bieg Mikołajów Piwniczna

Maria Kulig szacuje, że potrzeba jeszcze 1,8 mln złotych, aby zakończyć prace w budynku i go wyposażyć.

- Jestem matką niepełnosprawnej 23 – latki – mówi Jolanta Adamczyk, wiceprezes Stowarzyszenia „Nasz Dom” - Patrycja cierpi na czerokończynowe porażenie mózgowe. Wymaga całodobowej opieki. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie tego ośrodka. Nasze dzieci lubią wychodzić z domu, przebywać w gronie innych osób. To jest dla nich bardzo ważne. W takim ośrodku będą mogły się spotykać, rehabilitować się, miło spędzać czas. Dla nas rodziców opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi taki ośrodek umożliwi nam, gdy nasze dzieci będą brały udział w zajęciach, załatwienie pilnych spraw. Marzymy o tym ośrodku i mamy nadzieję, że ono w końcu się spełni.

Szczytny cel biegu można było wesprzeć także kupując przedmioty wykonane przez podopiecznych stowarzyszenia „Nasz Dom”.

- Cel tej imprezy jest wspaniały – mówi Zbigniew Janeczek, burmistrz Piwnicznej-Zdroju. – Charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, a jednocześnie promocyjny. Mam nadzieję, że zawodniczy, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział, przyjadą z rodzinami do Piwnicznej-Zdroju na wypoczynek.

I Bieg Mikołajów w Piwnicznej

Zawodnicy, którzy wczoraj przekraczali linię mety nie kryli radości, że wzięli udział w takim sportowym przedsięwzięciu.

- Super się biegło – powiedziała naszemu portalowi Andżelika  z Muszyny. – Trasa była bardzo dobrze przygotowana. Miło było spotkać się na tej imprezie z przyjaciółmi i ludźmi, którzy kochają biegać. Na trasie dostałam kolki, ale co tam... Biegam dla przyjemności, bo lubię.

- Jak na pierwszy raz biegło się super – zapewniał Marcin Sikorski z Piwnicznej – Zdroju. - Moją pasją jest jazda na rowerze. W Piwnicznej mamy amatorską grupę rowerową. Chciałem spróbować swoich sił w biegu. Czuję po nim nogi. Zupełnie inne mięśnie pracują.

(MIGA)

Fot.  (MIGA)

I Bieg Mikołajów w Piwnicznej


Dziękujemy za przesłanie błędu