Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/11/2015 - 11:00

PiS chce likwidacji gimnazjów. Co Wy na to?

Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami zapowiedziało likwidację gimnazjów i przywrócenie dawnego systemu oświaty z 8-klasową podstawówką, 4-letnim liceum i 5-letnim technikum. A co sądzą o nim nasi Czytelnicy? Zapraszamy do naszej redakcyjnej sondy.

Podział na szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne wprowadził rząd AWS w 1999 roku. Reforma poniosła za sobą wiele kosztów, zwłaszcza w przystosowaniu przez samorządy budynków na nowe placówki. Całkiem możliwe, że po szesnastu latach nowa władza będzie chciał wrócić do dawnego systemu oświaty. W mediach rozpoczęły się burzliwe dyskusje na ten temat.

Burzliwe są dyskusje nawet w pokoju nauczycielskim – mówi Wiesław Mrzygłód, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu. Nauczyciel podkreśla, że problem gimnazjów nie jest tak prosty jak przedstawiają to media i politycy.

Sama młodzież czuje się napiętnowana, zwłaszcza przez ogólnopolskie media, które informują, że gimnazja są złe i są z nimi same kłopoty. Uczniowie, powtarzają, że są normalną młodzieżą i źle się czują w całej tej atmosferze – tłumaczy.

Najwięcej wątpliwość, co do reformy oświaty, mają sami nauczyciele gimnazjów, którzy martwią się również o swoje etaty.

Największe wątpliwości mają sami nauczyciele gimnazjów, którzy włożyli bardzo dużo pracy w powstanie gimnazjów, a teraz miałyby one zniknąć. Zarzuca się nam, że jesteśmy miejscem, gdzie są problemy wychowawcze. A czy one znikną, jeśli ta młodzież będzie w siódmej czy ósmej klasie szkoły podstawowej? Owszem są rzeczy, które należy poprawić, braki, ale: psychologów, pedagogów, gabinetów dentystycznych, czy zbyt duża liczba uczniów  w klasie. Nie będziemy spokojnie i bezczynnie czekać, aż przysłowiowe noże „przyjdą i nas wytną”– dodaje.

Zachęcamy do udziału w naszej redakcyjnej sondzie - znajduje się ona w okienku po prawej na głównej stronie.

(JB)
Fot. arch.







Dziękujemy za przesłanie błędu