Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
14/03/2016 - 16:15

Pierwszy pochówek na cmentarzu w Rdziostowie. Pogrzeb śp. Marii Mróz z Chełmca [zdjęcia]

Dzisiaj (14.03) na cmentarzu w Rdziostowie odbył się pogrzeb Marii Mróz z Chełmca, zmarłej w miniony piątek w wieku 86 lat. Był to pierwszy, historyczny pochówek na nekropolii rdziostowskiej, wybudowanej wspólnymi siłami przez samorządy Nowego Sącza i gminy Chełmiec.

Maria Mróz była żoną długoletniego dyrektora szkoły w Świniarsku, jej córka kieruje ważną instytucją powiatową. Uroczystość pogrzebową  prowadził ks. Stanisław Michalik, proboszcz parafii św. Heleny. Zmarłą żegnała rodzina, sąsiedzi i znajomi. Była też delegacja Starostwa Powiatowego, a nawet z Łącka przyjechał były starosta Jan Golonka. Po raz pierwszy na tym cmentarzu, podczas składania ciała do grobu, zabrzmiała dziś „Cisza”, puszczona z odtwarzacza.   

Cmentarz w Rdziostowie rozłożony jest na zboczu opadającym w stronę  Dunajca. Rozpościera się stamtąd rozległy widok na Nowy Sącz. Powyżej jest Miejsce Pamięci Narodowej z pomnikiem, upamiętniającym Polaków i Żydów, rozstrzelanych przez Niemców w masowych egzekucjach podczas ostatniej wojny.

Cmentarz otwarty na początku roku posiada okazałą kaplicę, kolumbarium na 68 urn z prochami oraz katakumby na kilkadziesiąt trumien. Na miejscu jest prąd i woda bieżąca.Wybudowano alejki i wyznaczono miejsca grzebalne. Są osobne kwatery dla Nowego Sącza i Chełmca, jest też kwatera na groby ziemne. Pojawiają się już pierwsze piwniczki murowane.

Życzeniem śp. Marii Mróz było, aby została pochowana w ziemi i tak też się stało. Zmarła poprowadzi do Wieczności wielotysięczny orszak Sądeczan, grzebanych w Rdziostowie. Za kilka lat pusty dziś cmentarz zaroi się od nagrobków. Codziennie ktoś tam zagląda, szukając miejsca wiecznego spoczynku dla siebie i bliskich.  

(HSZ)

Fot. własne     

Pierwszy pochówek na cmentarzu w Rdziostowie. Pogrzeb śp. Marii Mróz z Chełmca


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)