Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/01/2016 - 09:05

Ostatnim lekarstwem druga osoba. Akcja dla Marcina Roli

W Mogilnie ruszyła akcja „Pomóż Marcinkowi i innym”, której celem jest znalezienie genetycznego bliźniaka dla chłopca chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Frekwencja na organizacyjnym spotkaniu z przedstawicielem Fundacji DKMS zadziwiła prowadzącego.

Marcinek jest wesołym i ciekawym świata chłopcem. Nie trzeba zmuszać go do odrabiania zadań domowych, bo bardzo lubi się uczyć i z chęcią zdobywa wiedzę. Gra w gry przygodowe, zwłaszcza lego, a ze starszym bratem uwielbia grać w piłkę na świeżym powietrzu. Często ogląda „Pingwiny z Madagaskaru”, a jego ulubioną postacią jest król Julian. Jego rodzice są dumni, że dzielnie czeka na przeszczep i dobrze znosi pobyt w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Bliscy, przyjaciele oraz mieszkańcy z okolicy wspierają Państwa Rolów. Na czwartkowe spotkanie w Domu Kultury w Mogilnie (gm. Korzenna) przyszło prawie 150 osób.

Jestem pod wrażeniem! Pierwszy raz spotykam się z tak wysoką frekwencją na spotkaniu organizacyjnym – chwalił Artur Koszla z Fundacji DKMS. Przedstawiciel podkreślał, że misją DKMS jest edukowanie społeczeństwa i obalanie mitów na temat oddawania szpiku. Wyjaśniał m.in., że komórek macierzystych nie pobiera się z rdzenia kręgowego, tylko z talerza kości biodrowej. U większości dawców, komórki macierzyste pobiera się natomiast z krwi obwodowej. – Cztery, pięć godzin, siedząc na wygodnym fotelu ratuje się komuś życie -  mówił Artur Koszla.

Na sali obecne były także osoby, które już są potencjalnymi dawcami szpiku.

Śledziłam informacje podawane przez fundację DKMS, zauważyłam, że jest wiele oczekujących i potrzebni są dawcy. Do podjęcia decyzji skłoniło mnie również to, że urodziłam córkę i bardziej zauważyłam, że ludzie potrzebują pomocy – opowiada Katarzyna Ogorzałek z Nowego Sącza, która zarejestrowała się w bazie dawców w 2014 roku.

– Jeżeli ja jestem zdrowa i mogę komuś pomóc to dlaczego mam tego nie zrobić? Rejestrując się pomyślałam, że gdyby znalazł się biorca to byłby to dla mnie zaszczyt, że mogę komuś uratować życie – mówi Katarzyna, która na rejestrację namówiła także swojego męża.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50kg. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja jest bezpłatna. Koszty rejestracji i przebadania jednego dawcy (250 zł) pokrywa Fundacja DKMS.

Akcja „Pomóż Marcinkowi i innym” – rejestracja potencjalnych dawców:

7 lutego (niedziela) od godziny 10.00 – 16.00 w Domu Kultury w Mogilnie. Oddając tego dnia krew (od godz. 8.00) możesz okazać się genetycznym bliźniakiem chłopca.

Jadwiga Jelińska

Ostatnim lekarstwem druga osoba. Akcja dla Marcina Roli










Dziękujemy za przesłanie błędu