Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
31/07/2016 - 09:50

Odpust Przemienienia Pańskiego. Strażacy pielgrzymowali na Sądecką Górę Tabor (ZDJĘCIA!)

Strażacy z Sądecczyzny wraz z rodzinami uczestniczyli dzisiaj (31 lipca) w XVII już pielgrzymce do Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu w ramach Wielkiego Odpustu Przemienienia Pańskiego.

Na Sądecką Górę Tabor pielgrzymują strażacy zawodowi i ratownicy z Ochotniczych Straży Pożarnych, jak również strażaccy emeryci z całej Sądecczyzny.

W tym roku, podobnie, jak w latach poprzednich, jej uczestnicy przeszli do świątyni ulicą Sobieskiego z placu przy dawnej jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 1. Strażacką kolumnę z pocztami sztandarowymi  prowadziła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Piwnicznej-Zdroju.

Wśród strażackiej braci uczestniczącej w uroczystej mszy świętej było kierownictwo Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu na czele z komendantem st. bryg. Januszem Basiagą. Uczestniczył w niej też m.in. druh Antoni Bienias, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Pielgrzymka strażaków na Sadecką Górę Tabor

Na placu przed ołtarzem ustawiły się trzydzieści trzy poczty sztandarowe jednostek strażackich, w tym poczet Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP i sztandar Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu.

Kompanię honorową wystawiły Komenda Miejska PSP i Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krynicy.

Mszę świętą intencji strażaków i ich rodzin celebrowało kilku księży, którym przewodniczył ks. dr Krzysztof Bułat, wikariusz biskupi do spraw formacji duchowieństwa. Wśród nich był także kapelan małopolskich strażaków ks. mł. bryg. Władysław Kulig.

Strażacy i wierni zgromadzeni na placu przy Bazylice św. Małgorzaty wysłuchali kazania ks. dra hab. Bogdana Węgrzyna, sędziego w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie.

Pielgrzymka strażaków na Sądecką Górę Tabor

Pielgrzymka strażaków na Sądecką Górę Tabor- Podczas rozpoczynającego się dzisiaj Odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego pragniemy wpatrywać się w najświętsze oblicze Jezusa, które jest źródłem miłosierdzia – mówił do uczestników mszy ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. – Przez lata obecności cudownej ikony Przemienionego, wierni naszego królewskiego miasta i okolic wpatrują się w Jezusa Chrystusa. Podczas tej eucharystii przed obliczem Pana Jezusa Przemienionego gromadzą się strażacy z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy troszczą się o bliźnich, dbają o bezpieczeństwo ludzi i chronią ich dobytek. To uczynki miłosierdzia, poprzez które stają się miłosierni, jak Ojciec. Wdzięczni za strażacką posługę, prośmy Boga, podczas tej mszy świętej, o błogosławieństwo ich niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy. Niech ich trud będzie doceniony przez nas wszystkich. Z wielką wdzięcznością ogarnijmy modlitwą wszystkich strażaków, ich rodziny, a także tych, którzy odeszli już do Boga. 

Zobacz także: Odpust Przemienienia Pańskiego w sądeckiej farze

Podczas mszy świętej strażacy i członkowie ich rodzin dziękowali Bogu za otrzymane łaski i prosili o dalszą opiekę. Modlili się również za strażaków, którzy odeszli już na wieczną służbę.

Strażacy prosili, by z każdej akcji wracali bezpiecznie do domów i, by dalej mogli nieść skuteczną pomoc.

(MACH, Fot. (MACH)

Pielgrzymka strażacka do sądeckiej Bazyliki


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)