Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
25/12/2016 - 13:10

Nowy Sącz: Więźniowie połamali się opłatkiem

Na wigilijnym stole w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu nie mogło wczoraj zabraknąć tradycyjnych potraw. Był barszcz czerwony z jajkiem, smażona ryba, kompot z suszonych owoców i inne świąteczne przysmaki. Najbardziej rodzinne w polskiej tradycji święta spędza w więziennych murach prawie 400 osadzonych.

Praktycznie wszyscy więźniowie usiedli do wigilijnego stołu w celach mieszkalnych. Tylko około trzydziestu osadzonych miało możliwość spożycia kolacji w więziennej świetlicy razem z kapelanem więziennym ks. Mirosławem Depką.

W tym roku kilkunastu skazanych za wzorowe zachowanie otrzymało przepustki i spędza święta w domach ze swoimi bliskimi.

Dla większości z tych, którzy spędzają święta w murach Zakładu Karnego, przedświąteczny czas, to oczekiwanie na spotkania z rodzinami. I dla wielu z nich takie pragnienia właśnie się spełniły.

Jak co roku okres świąteczny poprzedzony był odpowiednimi przygotowaniami.

W świątecznym tygodniu osadzeni szli na terenie Zakładu Karnego do spowiedzi. We wtorek kapelan więzienny ks. Mirosław Depka odwiedził wszystkie cele mieszkalne i złożył osadzonym świąteczne życzenia.

W środę w więzieniu odbyło się spotkanie opłatkowe grupy modlitewnej rzymskokatolickiej działającej na terenie ZK, a następnego dnia odbyło się spotkanie opłatkowe grupy zielonoświątkowej.

W Wigilię skazani mogli uczestniczyć w uroczystej mszy. Także dzisiaj i jutro kapelan więzienny odprawi msze świąteczne.

- Wczoraj, na wigilijnym stole w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu zagościły oczywiście tradycyjne potrawy świąteczne m.in. barszcz czerwony, smażona ryba i kompot z suszonych owoców – powiedział naszemu portalowi mjr Łukasz Chruślicki, oficer prasowy sądeckiego więzienia. - Praktycznie wszyscy osadzeni spożyli posiłek wigilijny w celach mieszkalnych.

W więziennej kaplicy stanęła przepiękna szopka, którą wykonała grupa więźniów. Ustawiono też przybrane ozdobami choinki. Świąteczne drzewka zagościły też na korytarzach w budynku dawnego klasztoru.

Jak co roku w murach więzienia odbyło się również spotkanie mikołajkowe dla dzieci osadzonych. Od św. Mikołaja najmłodsi otrzymali upominki, które przygotowali więźniowie.
 

(MACH), Fot. arch. Zakład karny w Nowym Sączu.

Zakład Karny, Wigilia


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020