Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
31/07/2016 - 04:40

Nowy Sącz: Powstaje pierwszy mural 3D. Mgr Mors i jego koledzy realizują artystyczną wizję „Piętro wyżej”

W Nowym Sączu powstaje pierwszy mural 3D. Mgr Mors i jego dwaj koledzy – Banan i Kifu ozdabiają jedną ze ścian budynku, w którym mieści się Sądeckie Hospicjum. Artystyczna wizja, którą można będzie zobaczyć w pełnej okazałości 13 sierpnia, nosi nazwę „Piętro wyżej...”.

Trójwymiarowy mural – z takim pomysłem wyszła Małgorzata Broda, szefowa Instytutu Europa Karpat w Nowym Sączu. Jego odsłonięcie planowane jest podczas VIII Międzynarodowego Multimedialnego Festiwalu Sztuki – Małopolska Karpaty OFFer., który zbliża się dużymi krokami. Festiwal będący wydarzeniem artystycznym wpisującym się od kilku lat w panoramę miasta, będzie trwał od 12 do 14 sierpnia. 

Warto wspomnieć, że kilka lat temu Mgr Mors i ośmiu innych graficiarzy zrealizowali inny, duży projekt artystyczny, który można oglądać na ścianie budynku przy DH „Lach”. Jest on sygnowany logotypem Festiwalu Karpaty OFFer

- Była to akcja artystyczna, która odbiła się szerokim echem w Polsce - mówi Małgorzata Broda. – Od tamtej pory marzyłam o tym, aby takie murale, będące festiwalowymi pamiątkami, powstawały na innych budynkach w Nowym Sączu. – Ten, nad którym obecnie pracują artyści, ma wyjątkowe przesłanie.  

Zobacz także: Mgr Mors Maluje kolejny mural na Wólkach. Czyj? Sprawdź sam!

Powstaje on, jak mówi dyrektor Instytutu Europa Karpat, w szczególnym miejscu – na budynku Sądeckiego Hospicjum. Niezwykle ważny jest też czas, w którym ta wizja jest realizowana. Trwają bowiem Światowe Dni Młodzieży, gościmy w Polsce papieża Franciszka, ale także wspominamy naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, którego imię nosi Sądeckie Hospicjum, zapewniające całodobową pomoc i opiekę osobom chorym i cierpiącym.

- Długo rozmawialiśmy z artystami i z tych przemyśleń powstał pomysł akcji, która nosi tytuł „Piętro wyżej...”. To rzecz o niełatwej drodze życiowej każdego z nas, o kolejnych jej etapach, tych dobrych i tych złych.

Mural 3D na sądeckim hospicjum

Pomysłodawcy wspomnianego muralu nie chcieliby, aby wizja artystyczna, jaką już niedługo można będzie zobaczyć w pełnej okazałości, była kojarzona z odchodzeniem, z umieraniem.  

- Chciałabym, żeby sądeczanie, którzy będą ten mural oglądać, mogli zobaczyć tę wyboistą drogę, którą przemierza człowiek w kolejnych etapach swojego życia, zostawiając jednak za sobą przeszłość, bo inne wyzwania stają się ważniejsze – dodaje nasza rozmówczyni.

Symbole, których artyści użyli, każdy z nas będzie mógł indywidualnie interpretować. Jest to pierwszy w Nowym Sączu mural trójwymiarowy. Artyści pracujący nad tym przedsięwzięciem nie chcą jeszcze zdradzać, jak ich wizja będzie wyglądała. Dlatego też mogliśmy, na razie uwiecznić tylko na zdjęciach, drobne jej elementy.

Zobacz także: Mural Mgr Morsa na bloku przy ul. Broniewskiego już gotowy

- Każdy, kto zobaczy ten mural, będzie miał z pewnością mocne doznania, nie tylko estetyczne, ale i duchowe – zauważa Małgorzata Broda.. – Sądzę, że ta wizja skłoni mieszkańców do przemyśleń i interpretacji wielorakiej.

Mural zostanie odsłonięty podczas tegorocznego festiwalu – 13 sierpnia (sobota) o godz. 14.00.

Mgr Mors i dwaj jego koledzy-graficiarze Banan i Kifu pracują nad tym przedsięwzięciem od tygodnia.

- Próbujemy mierzyć się z problemem trójwymiarowości – wyjaśnia Mgr Mors. – Miejsce, gdzie powstaje ten mural jest wyjątkowe. Podczas projektowania staraliśmy się brać to pod uwagę. Co będzie przedstawiał ten mural? Nie chciałbym jeszcze zdradzać wielu szczegółów. W skrócie powiem. Jest to mural o...życiu. Każdy projekt, przy którym pracuję, ma dla mnie szczególne znaczenie.

Na końcowy efekt artystycznej wizji czeka też kierownictwo i pracownicy Sądeckiego Hospicjum, a także rodziny podopiecznych przebywających w hospicjum

- Będzie to mural o wyjątkowym przesłaniu, nawiązującym pewnie do funkcjonowania hospicjum – mówi Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Sądeckiego Hospicjum. – Co autor tego dzieła miał na myśli tworząc taką, a nie inną wizję, to każdy z nas będzie odczytywał w inny sposób. Z pomysłem umieszczenia muralu na budynku hospicjum wystąpił Instytut Europa Karpat. Zarząd hospicjum zgodził się na to, pod warunkiem, że to artystyczne dzieło będzie nawiązywało do działalności hospicjum.

(MACH), Fot. (MACH), Film: Krzysztof Stachura.

W Nowym Saczu powstaje mural 3 D


Dziękujemy za przesłanie błędu