Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
22/04/2016 - 12:20

Nowy Sącz na "polskiej mapie nienawiści" wedle Wyborczej

Nowy Sącz znalazł się na "polskiej mapie nienawiści" przedstawionej przez Gazetę Wyborczą. Chodzi o miasta, w których w ostatnim półroczu odnotowano ataki na tle rasowym i religijnym.

"Od września na ulicach polskich miast pobito co najmniej 22 osoby z powodu ich koloru skóry, narodowości czy wyznania. Wielu innym grożono, znieważano je, wybijano szyby. Setki Polaków piszą w internecie rasistowskie komentarze. Oto polska mapa nienawiści" - tak rozpoczyna się artykuł w Gazecie Wyborczej.
"Wyborcza" od września ub.r., kiedy w Europie nasilił się kryzys migracyjny, monitoruje sytuację. Na podstawie doniesień policji i mediów lokalnych o różnego rodzaju atakach na "obcych" (napaść fizyczna, groźby i zniewagi, niszczenie mienia, napisy na murach, wpisy internetowe) dziennikarze Wyborczej opracowali  "polską mapę nienawiści". Różnymi kolorami (w zależności od skali "nienawiści") zaznaczono 25 miast, od Warszawy, Łodzi, Krakowa i Wrocławia, po tak małe miejscowości jak Brzeszcze czy Złotoryja. W artykule opisano kilka przykładów "aktów nienawiści", więcej informacji zawiera interaktywna "mapa".  
Okazuje się, że Nowy Sącz trafił do niechlubnego rejestru z powodu incydentu z 21 października ub.r. "Uzbrojony w nóż 19-latek zaatakował pod blokiem kobietę z 15-letnią córką pochodzenia romskiego. Krzyczał, że nienawidzi Cyganów i ich pozabija. Policja zatrzymała mężczyznę. Był pod wpływem alkoholu. Za wyzwiska i grożenie z użyciem noża grozi mu do pięciu lat więzienia. Prokuratura przyjęła, że napaść miała podłoże narodowościowe" - opisuje zdarzenie "Wyborcza".
Z naszego regionu napiętnowana została również Limanowa z powodu antyromskich napisów, jakie pojawiły się w miasteczku w listopadzie zeszłego roku. Sprawców nie ujęto.     
Z artykuły "Wyborczej" wynika, że w Polsce, od paru miesięcy gwałtownie narasta fala ksenofobii, rasizmu, szowinizmu oraz... faszyzm.  
"Największy wzrost dotyczył przestępstw propagowania ustroju faszystowskiego i nawoływania do nienawiści. Tu liczba postępowań wzrosła z 311 do 510" - pisze "Wyborcza", powołując się na dane Policji.
"Wyborcza" zapowiada bieżącą aktualizację "polskiej mapy nienawiści". W akcję włączyły się organizację pozarządowe, takie jak Lambada i Kampania Przeciw Homofobii, rejestrujące także akty dyskryminacji z powodu płci i orientacji seksualnej. Zdaniem aktywistów tych organizacji, brak potępienia aktów nienawiści  i zdecydowanej reakcji ze strony obecnych władz państwowych - wytworzył klimat "przyzwolenia" na haniebne ataki.    
**
Co nasi Czytelnicy o tym sądzą?
"Czy w Nowym Sączu biją i znieważają za kolor skóry, narodowość i wyznanie?" - takie pytanie zadajemy w redakcyjnej sondzie.  
(HSZ)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)