Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/12/2016 - 12:35

Nowy Sącz: Na Millenium nie będzie podstawówki? To już przesądzone

Mieszkańcy Osiedla Milenium i część osób z sąsiednich dzielnic z nadzieją czeka na reaktywację szkoły Podstawowej nr 19. Placówkę tę zlikwidowano na rzecz utworzenia Gimnazjum nr 3. Teraz gimnazja będą „wygaszane”, ale wskrzeszać podstawówki miasto nie zamierza. W budynku znajdą miejsce liceum i zawodówka z ulicy Tatrzańskiej. Dlaczego?

Poniżej publikujemy najbardziej wymowny list w tej sprawie, który dostaliśmy od jednej z mam, pani Renaty Gałęziowskiej-Smąd.

Jestem matką dziecka uczęszczającego do Gimnazjum nr 3 na os. Milenium, czy możecie Państwo się zainteresować sprawami "wygaszania" gimnazjów w NS, zmianą sztuczną obwodów szkół podstawowych na potrzeby utworzenia szkoły Podstawowej nr 1 (obecne Gimnazjum nr 11) aby nie mogła powstać dawna szkoła podstawowa nr 19? Jak to jest, że na tak dużym osiedlu Millenium nie ma szkoły a obok SP nr 7 "pęka w szwach", dzieci uczą się na razie do 16:50 a jak będzie za rok kiedy będą uczniowie klas 7 i 8 (dochodzi 5 klas co roku + nowy nabór)???

Zobacz też: Nowy Sącz: Gdzie nasze dzieci pójdą do siódmej klasy? Znamy przymiarki do reformy

W budynku Gimnazjum 3 (stara 19-tka) miasto chce przenieść szkołę Sybiraków z ul. Podhalańskiej. Szkoda takiego budynku, tych dobrze wyposażonych sal lekcyjnych: biologicznej, fizycznej czy chemicznej, nie wspomnę o językowej... Dlaczego nauczyciele, czasem pasjonaci muszą cierpieć na tym i nasze dzieci ... Czy ktoś myśli w UM o naszych dzieciach ich potrzebach???

W dniu dzisiejszym ( 15. 12. - dop. red.) odbyło się spotkanie dyrektora Klimka z UM z rodzicami, aby poznać stanowisko rodziców. Rodzice jednogłośnie opowiedzieli się o stworzeniu SP i nie chcą aby dzieci uczyły się z uczniami tzw. szkoły branżowej. Ciekawa jestem czy "miasto" rozmawiało z mieszkańcami osiedla  o swoim pomyśle  - blisko 2 przedszkola, żłobek czy piękny plac zabaw - Młodzież ucząca się w szkole Sybiraków może nie jest zła, ale mimo wszystko my rodzice obawiamy się o nasze dzieci o kontakty pełnoletnich już uczniów z naszymi.

Jak to jest że jedyne w NS Gimnazjum językowe jest "karane" i dzieci uczące się w nim? Mając taką bazę, zaplecze, grono nauczycielskie, miasto niszczy co dobre w tym mieście. Jak to jest, że tworzą małą szkołę podstawową nr 1 w centrum miasta skoro i tak tam już nikt nie mieszka, nie ma sali gimnastycznej albo jest mała. Jakie to dobro dziecka? No ale cóż, w tej szkole uczy podobno żona prezydenta Nowaka.

Jestem rozgoryczona postawą Pana Klimka, bo na początku spotkania mówił, iż przyszedł aby rozmawiać z nami rodzicami. Po czym na  żadne z pytań rodziców nie było konkretnej odpowiedzi, bo w zasadzie podjęto już za nas decyzję co dalej nie zważając na nasze rozterki i pytania. Po co była zapraszana Pani dyrektor wraz  nauczycielem tej szkoły???

Zobacz też: Sądeccy nauczyciele wrócili z protestu w Warszawie

O wyjaśnienie wszystkich wątpliwości w tej sprawie, przesyłając treść listu, poprosiliśmy wspomnianego już dyrektora Wydziału Edukacji Józefa Klimka.

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza funkcjonowała do 31 sierpnia 2008 roku i nie została dlatego zlikwidowana, że nie było uczniów, tylko dlatego, że była potrzeba utworzenia gimnazjum w centrum miasta, był to projekt rodziców - podkreśla na wstępie urzędnik.

Dalej zastrzega, że koszty wprowadzania reformy edukacji będą musiały ponieść w równym stopniu istniejące już szkoły podstawowe, które mają być przekształcone w szkoły podstawowe ośmioletnie – przygotowanie zaplecza dla klas VII i VIII: pomoce dydaktyczne, wyposażenie pracowni, wyższe ławki i krzesła dostosowane do uczniów starszych. Natomiast Gimnazjum nr 11 posiada bardzo dobrze wyposażoną bazę dostosowaną do klas starszych, sale lekcyjne są bardzo przestronne, które zapewniają komfort pracy na każdym etapie edukacji. - Nakładów finansowych będzie wymagało tylko dostosowanie sprzętu do klas młodszych - informuje dyrektor.

Nadmienia też, że zgodnie z zapewnieniem pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, środki finansowe potrzebne do wprowadzenia zmian są zapewnione.

Klimek zwraca też uwagę na to, że każdy nauczyciel, który ukończył studia wyższe magisterskie jest przygotowany do pracy z uczniami na każdym etapie. Natomiast w Gimnazjum nr 11 część kadry posiada również kwalifikacje do nauczania wczesnoszkolnego i przez wiele lat pracowała z dziećmi na tym etapie edukacji.

Szef WE odnosi się też do wątpliwości w sprawie przepełnienia „siódemki”. - Założeniem reformy jest dążenie do zmianowości 1, 0, a co z tego wynika, doprowadzenie do tego, aby w obecnie funkcjonujących szkołach podstawowych nie było przepełnienia i uczniowie nie uczyli się na dwie zmiany - tym bardziej, że w szkołach podstawowych dojdą jeszcze oddziały klas VII i VIII - co niestety ma miejsce w niektórych szkołach podstawowych. Rodzicom szczególnie powinno zależeć na zmniejszeniu zmianowości i nauce ich dzieci na jedną zmianę.

Zobacz też: Zamkną Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej? Nic nie jest przesądzone, ale...

Według zapewnień przedstawiciela Urzędu Miasta w Gimnazjum nr 11 znajdują się szafki ubraniowe i każdy uczeń z takiej szafki korzysta. Takie szafki były również w Szkole Podstawowej nr 1.

Co ważne, Gimnazjum nr 11 jest postrzegane jako atrakcyjna, przyjazna, bezpieczna, oferująca wysoką jakość kształcenia szkoła i wielu rodziców po informacji o planowanej Szkole Podstawowej nr 1 już wykazuje zainteresowanie zapisaniem swojego dziecka do tej szkoły. - Nie tylko do klasy pierwszej, rodzice pytają również o możliwość utworzenia klas czwartych i szóstych - podkreśla nasz rozmówca.

Ponadto istotnym argumentem, wynikającym wprost z analizy funkcjonowania szkół i placówek prowadzonych przez Miasto Nowy Sącz jest stały trend demograficzny – wzrost liczby dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w najbliższych latach. Wzrost ten, w połączeniu z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków do nauczania w oparciu o wysokie standardy (jednozmianowość, bezpieczeństwo, praca w grupach na lekcjach informatyki i języków obcych) oznaczać będą konieczność zwiększenia liczby szkół podstawowych w Nowym Sączu.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu