Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
13/01/2016 - 10:55

Nowy Sącz: MPEC będzie szkodził mniej niż przed rokiem

20 tysięcy ton pyłu mniej w skali roku dzięki czterem nowym filtrom o wartości ok. 5 milionów złotych to najświeższa dobra wiadomość z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

Do 100 miligramów na metr sześcienny obniżyła się ilość pyłów emitowanych przez MPEC. Teraz kominów ciepłowni emitowane jest do 50 miligramów ma metr sześciennych spalin. To ogromny skok w zakresie bezpieczeństwa naszego środowiska, a idąc dalej sądeczan żyjących w mieście, gdzie systematycznie przekraczane są normy w tym zakresie. Sukces to efekt działań dwutorowych. MPEC zmodyfikował konstrukcję a w zasadzie obniżył wysokość komina z 72 na 65 metrów i zainstalował cztery nowoczesne filtry do każdego z używanych przez MPEC kotłów.

Dzięki tym zabiegom dym jest cieplejszy, lżejszy i tym samym szybciej znika z Kotliny Sądeckiej.

- Środki na modernizację to przede wszystkim pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i nasze własne – wyjaśnia prezes MPEC Piotr Polek.   

Po spłaceniu 45 procent zadłużenia w WFOŚ, MPEC z godnie z możliwościami, jakie daje prawo będzie się ubiegało o umorzenie reszty należności.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe