Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
19/09/2016 - 06:55

Nowy Sącz: Kto ma władzę na osiedlu, ten może startować do rady

Od dziś ruszają wybory do dwudziestu pięciu zarządów osiedli w Nowym Sączu. Od tej funkcji zaczynała się (lub kończyła) kariera wielu nowosądeckich radnych – aktualnie czterech (Gawłowski, Kądziołka, Kaczwiński i Gwiżdż) piastuje obie funkcje. Wybory potrwają do 28 listopada.

Dwa debiuty z poprzednich wyborów do Rady Miasta Nowego Sącza to aktywni przewodniczący zarządów osiedli: Szujskiego – Mieczysław Kaczwiński i Dąbrówki – Michał Kądziołka. Od władzy na „dzielnicy” często zaczyna się władza w ratuszu. Tak w 2014 roku wybory prezydenckie przegrał Ludomir Handzel, bo nie miał swoich przybocznych, którzy zmobilizowaliby osiedlowy elektorat w trakcie kampanii, a w dniu wyborów pomogli dotrzeć do lokalu wyborczego.

Zarząd Osiedla działa na podstawie statutu, w którym zapisane jest dziesięć ważnych zadań. Do jego zadań należy m.in.: zarządzanie, korzystanie z powierzonych składników mienia i rozporządzanie środkami, podejmowanie inicjatyw w zakresie spraw socjalno-bytowych, kulturalnych, opieki zdrowotnej, sportu, wypoczynku, ochrony środowiska i innych związanych z obszarem osiedla.

Zarząd współdziała z Radą Miasta przy przeprowadzaniu referendum i konsultacji społecznych, organizuje samopomoc dla mieszkańców i wnioskuje do Rady Miasta lub prezydenta miasta o rozpatrzenie i rozstrzygnięcie problemów istotnych dla mieszkańców osiedla; do jego zadań należy też współdziałanie z Policją i Strażą Miejską w zakresie bezpieczeństwa i porządku na terenie osiedla.

Nie za darmo. Diety dla  przewodniczących Zarządów Osiedlowych  obliczane są na podstawie uchwały i wnoszą wysokości 12 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za miesiąc poprzedzający wypłatę diety.

– Kwota wynagrodzenia ulega co miesiąc zmianie. Obecnie za miesiąc sierpień 2016 roku wynosiła 514,29  złotych – mówi Krzysztof Witowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Aktualnie przewodniczącymi zarządów osieli są:

Barskie – Mieczysław Gwiżdż,  Biegonice – Marian Wolak, Centrum – Grażyna Migrała, Chruślice – Józef Bocheński, Dąbrówka – Michał Kądziołka, Falkowa – Artur Czernecki, Gołąbkowice – Antoni Rączkowski, Gorzków – Krystyna Witkowska, Helena – Tadeusz Potoczek, Kaduk – Stanisław Markowicz, Kilińskiego – Stefania Podgórska, Kochanowskiego – Andrzej Leśniak, Nawojowska – Bogumiła Pawlikowska, Millenium – Krystyna Krzyżanowska-Galas, Piątkowa – Marian Farun, Poręba Mała – Antoni Węgrzyn, Przetakówka – Stanisław Słaby, Przydworcowe – Jadwiga Dudzik, Stare Miasto – Przemysław Gawłowski, Szujskiego – Mieczysław Kaczwiński, Westerplatte – Jan Pancerz, Wojska Polskiego – Krystyna Kurzeja, Wólki – Stanisław Motyka, Zabełcze – Bogumiła Kałużny, Zawada – Tadeusz Kulpa.

Po nieudanych wyborach do Rady Miasta Nowego Sącza dla Artura Czerneckiego, Antoniego Rączkowskiego czy Tadeusza Kulpy będzie to prawdziwe „być albo nie być”, jeśli jeszcze myślą o podnoszeniu ręki podczas głosowania w sali im. Stanisława Małachowskiego.

Wiejskim odpowiednikiem przewodniczącego zarządu osiedla jest sołtys.

(JB), fot. JB - na zdjęciach wybory do Zarządu Osiedla Kaduk w 2012 roku







Dziękujemy za przesłanie błędu