Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
17/01/2016 - 13:45

Nowy Sącz: International Cooking Day dla Oliwki

Potrawami z Portugalii, Indonezji, Chin, Nigerii, Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi można było delektować się wczoraj w Wyższej Szkole Biznesu – NLU w Nowym Sączu podczas imprezy International Cooking Day. W tym roku, w jej trakcie, prowadzona była zbiórka na rehabilitację małej Oliwki Kurzei, która urodziła się z wrodzoną wadą serca i z zespołem Downa.

Impreza odbywała się w budynku uczelni w ramach programu Erasmus+. Osób, które przyszły w sobotnie przedpołudnie do Wyższej Szkoły Biznesu - NLU, by pomóc małej dziewczynce, nie brakowało. Oczywiście, nie zawiedli studenci. Można było spróbować smakołyków z różnych zakątków świata.

Student z Indonezji przygotował potrawy o egzotycznie brzmiących nazwach: Nasi Goreng (smażony ryż), Kari Ayam i Rendang. Był także deser oraz słodycze. W kuchni indonezyjskiej wykorzystywany jest miedzy innymi czosnek, papryka ostra.

międzynarodowy kulinarny dzień w WSB - NLU nowy sącz

Nikita z Mińska zaserwował podczas International Cooking Day między innymi placki ziemniaczane z mięsem, ryż z mięsem, marchewką i czosnkiem.

- W międzynarodowym gotowaniu biorę udział drugi raz – mówi Nikita. – To fajna impreza, a najważniejsze jest to, że pomagamy dzieciom.

 Yanhua Tiang, Minyu Xu, Ziwei Jiang z Chin podały gościom w tym roku między innymi tradycyjną chińską zupę i inne przysmaki z ich kraju, a przedstawiciele Portugalii danie z dorsza solonego, żołądki drobiowe w słodkim sosie.

kulinarny dzień w WSB-NLU w Nowym Sączu

- To już piętnasty International Cooking Day - powiedziała naszemu portalowi Ludmiła Bachurska, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej i jednocześnie koordynator programu Erasmus+ w WSB-NLU w Nowym Sączu. – Nasi studenci z Portugalii, Indonezji, Chin, Nigerii, Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi przygotowali po dwa, a niektórzy po trzy dania kuchni swoich krajów. Jest to okazja do poznania kulinariów innych państw, ale także możliwość wsparcia chorych dzieci. W tym roku zbieramy pieniądze na małą Oliwkę, podopieczną Stowarzyszenia Sursum Corda. W ubiegłym roku również prowadzona była zbiórka na chore dziecko. Łączymy przyjemne z pożytecznym.

W poprzednich edycjach imprezy serwowano potrawy z Iranu, Korei, Nepalu, Indii, Niemiec, Francji i Włoch.

kulinarny dzień w WSB-NLu w Nowym Sączu

Wczoraj można było wesprzeć chorą Oliwkę Kurzeję wrzucając datek do puszek wolontariuszek ze Stowarzyszenia Sursum Corda. Jak się dowiedzieliśmy, już w ciągu zaledwie godziny, udało się zebrać 430 zł na rehabilitację małej Oliwki. 

O Oliwce Kurzei – źródło: Stowarzyszenie Sursum Corda - www.sc.org.pl

Oliwka Kurzeja urodziła się z wrodzoną wadą serca i z zespołem Downa. Lekarzom udało się naprawić jej małe serduszko, ale na tę drugą chorobę medycyna jeszcze nie zna lekarstwa.

Dziewczynka rośnie i rozwija się otoczona miłością i troską najbliższych, którzy starają się wykorzystać każdą szansę, aby kiedyś mogła być samodzielna. To możliwe – pod warunkiem, że nie braknie funduszy na kosztowne leczenie i rehabilitację Oliwki.

- Córeczka jest bardzo radosnym dzieckiem. Powolutku nadrabia zaległości w rozwoju intelektualnym. Już ładnie nawiązuje kontakt, potrafi skupić się oglądając bajki. Niestety, nie udało nam się jeszcze postawić pierwszych kroczków, ale nie poddajemy się. Wierzymy, że wkrótce będzie chodzić – opowiada mama Oliwki.

Każdy jeden rok życia przynosi nowe troski i niespodzianki. Z powodu problemów z przełykaniem, dziewczynce trzeba było wykonać zabieg założenia peg-a, czyli specjalnej sondy, która umożliwia karmienie dziecka. Po zabiegu maleństwo nabrało sił, nie choruje już tak często jak dawniej. Jest nadzieja na kolejne postępy w rehabilitacji.

(MACH)

Źródło: własne, Stowarzyszenie Sursum Corda.

Fot. (MACH).

Międzynarodowy kulinarny dzień w WSB-NLU w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)