Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
30/11/2016 - 10:15

Nowy Sącz: Gdzie nasze dzieci pójdą do siódmej klasy? Znamy przymiarki do reformy

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza ma już plan jak pogodzić wymogi ministerialne z wygaszeniem gimnazjów na terenie miasta. Rodziców dzieci z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza niepokoi fakt, że planuje się przenieść uczniów do budynku Szkoły Podstawowej nr 7 im. Obrońców Pokoju. Z dniem 1 września 2017 roku czekają nas wielkie zmiany. Jak ma to wszystko wyglądać w rzeczywistości?

Zgodnie z ustawą MEN od września 2017 roku gimnazja będą wygaszane, najczęściej poprzez ich włączenie lub przekształcenie (głównie) w szkoły podstawowe. Jedną z naszych Czytelniczek niepokoi fakt, że planuje się przenieść Gimnazjum nr 3 do Szkoły Podstawowej nr 7.

– Na zebraniu powiedziano nam, że nasze dzieci zostaną przeniesione do „siódemki”, a my chcemy, żeby dzieci skończyły gimnazjum w budynku „trójki”. Tam mają dobre warunki do nauki – zaznacza.

Jak udało nam się dowiedzieć, „przenosiny” Sienkiewicza – na drugą stronę ul. Nawojowskiej – do Obrońców Pokoju mają charakter eksperymentalny.

– Propozycja w związku z Gimnazjum nr 3 polega na włączeniu obecnego gimnazjum do Szkoły Podstawowej nr 7, tak, aby nauczyciele, zarówno Gimnazjum Nr 3, jak i innych jednostek, mogli od 1 września znaleźć pracę w szkole podstawowej. Obecnie propozycja ta ma charakter projektu, a jego konsultacje potrwają do 8 grudnia. Pewne jest jednak, że wszystkie dzieci, które obecnie uczą się w Gimnazjum Nr 3 zakończą swoją edukacje w tych samych budynkach i klasach, w których obecnie się uczą – zaznacza Renata Stawiarska z biura Rzecznik Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Czytaj: Sądeccy nauczyciele wrócili z protestu w Warszawie

Nieoficjalnie wiemy, że do budynku przy ul. Królowej Jadwigi 25 (Milenium) ma zostać przeniesiony Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków (Stara Kolonia).

Jak ma przebiegać wygaszanie gimnazjów, obrazuje poniższa tabela

l.p.

obecna nazwa jednostki

adres

proponowana zmiana

termin wprowadzenia zmiany

1

Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza

ul. Długosza 5

włączenie w strukturę I Liceum Ogólnokształcącego

z dniem 1 września 2017r.

2

Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego

ul. Szkolna 7

włączenie w strukturę SP 3

z dniem 1 września 2017r.

3

Gimnazjum nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi  im. Henryka Sienkiewicza

ul. Królowej Jadwigi 29

włączenie w strukturę SP 7

z dniem 1 września 2017r.

4

Gimnazjum nr 5 im. Św. Kingi

ul. Nadbrzeżna 77

przekształcenie w sportowe liceum ogólnokształcące ( wymagane kształcenie w min. 2 oddziałach każdego rocznika, np.: piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, pływanie ),  ( IV Liceum Ogólnokształcące Sportowe im. Św. Kingi ),  utworzenie Zespołu Szkół i Placówek, włączenie w jego strukturę Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego

z dniem 1 września 2017r.

5

ZSP nr 9 - Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki

ul. Piramowicza 16

włączenie w strukturę SP 9

z dniem 1 września 2017r.

6

ZSPG nr 1 - Gimnazjum nr 9 im. Bohaterów Sądecczyzny

ul. 29 Listopada 22

włączenie w strukturę SP 15

z dniem 1 września 2017r.

7

ZSPG nr 2 - Gimnazjum nr 10 im. Orląt Lwowskich

ul. Bora Komorowskiego 7

włączenie w strukturę SP 16

z dniem 1 września 2017r.

8

Gimnazjum nr 11 im. Adama Mickiewicza

ul. Długosza 2

przekształcenie w Szkołę Podstawową nr 1, pierwsze postępowanie rekrutacyjne do klasy I w roku szkolnym 2017/18, uruchomienie z dniem 1 września 2017r. dwóch oddziałów przedszkolnych zapewniających opiekę powyżej 5-ciu godzin dziennie/ dodatkowo 50 miejsc  ( Szkoła Podstawowa Nr 1 z im. Adama Mickiewicza )

z dniem 1 września 2017r.

9

Gimnazjum nr 7 - Specjalne przy SOSW

ul. Broniewskiego 1

włączenie w strukturę SP nr 5 specjalnej

z dniem 1 września 2017r.

Aktualnie opracowane propozycje rozwiązań w związku z planowaną reformą ustroju szkolnego zostały przekazane do szerokiej konsultacji: kurator, związki zawodowe, radni, dyrektorzy, nauczycieli i rodzice. Termin nadsyłania uwag upływa 8 grudnia tego roku. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Nowego Sącza w drodze uchwały do 31 marca 2017 roku.

Ilu nauczycieli, dyrektorów, pracowników administracji może stracić etaty? Na to pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

(JB), fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu