Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
02/07/2016 - 16:30

Nowy Sącz: Fundacja Babci Aliny podarowała hospicjum materace i koncentraty tlenu (ZDJĘCIA!)

Wspaniałe dary otrzymało dzisiaj Sądeckie Hospicjum od Fundacji Babci Aliny. Do hospicjum, w którym troskliwą opieką otoczonych jest dwudziestu jeden pacjentów trafiło dwanaście materaców przeciwodleżynowych oraz dwa koncentraty tlenu dla osób, które mają problemy z oddychaniem.

Dar dla Sądeckiego Hospicjum od Fundacji Babci Aliny

Kilkunastu wolontariuszy przyjechało do Nowego Sącza na rowerach, a od rogatek miasta do hospicjum pilotowali ich sądeccy motocykliści. Barwną grupę na rowerach i motocyklach przywitało kierownictwo i pracownicy hospicjum, pacjenci oraz kapela regionalna. Razem z wolontariuszami jechał Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

- Takie spotkanie, jak to dzisiaj, ma kapitalne znaczenie dla promocji idei hospicyjnej – przywitał wszystkich Leszek Zegzda. – To jest wasz wkład w tworzenie dobra wokół bardzo ważnej sprawy jaką jest pomoc ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Nasze hospicjum rozwija się i służy chorym. Niebagatelny w tym udział mają pracownicy tej placówki.

Dar dla Sądeckiego Hospicjum od Fundacji Babci Aliny

Fundacja Babci Aliny, której założycielem jest Janusz Holender od siedmiu lat organizuje rajdy rowerowe po Polsce, podczas których wolontariusze odwiedzają hospicja i przekazują sprzęt medyczny tak potrzebny tym placówkom i chorym, którzy w nich są leczeni.

- Do sądeckiego hospicjum przywieźliśmy sprzęt bardzo potrzebny ludziom chorym – powiedział Sądeczaninowi.info Leszek Holender, założyciel Fundacji babci Aliny. – Zakup był uzgodniony z tą placówką. To już kolejna nasza wizyta w sądeckim hospicjum. Ostatni raz byliśmy tutaj trzy lata temu. Co roku odwiedzamy różne hospicja.

Wolontariusze Fundacji Babci Aliny przejeżdżają w Polsce, odwiedzając różne hospicyjne placówki, ponad tysiąc kilometrów. W tym roku stałą ekipę, która pokona ponad tysiąckilometrową trasę stanowi szesnastu wolontariuszy. Jadą z nimi uczestnicy z Polski, Anglii, Kanady i ze Stanów Zjednoczonych (z Colorado). Są to osoby, które specjalnie przyjeżdżają, by wziąć udział w tym rajdzie.

Dar dla Sądeckiego Hospicjum od Fundacji Babci Aliny

Wolontariusze wyjechali w tym roku na trasę z Wrocławia. Maja już za sobą Polanicę-Zdrój, Szczyrk, Zakopane, Krynicę-Zdrój, a przed nimi jeszcze Limanowa i Kraków. Podczas tegorocznego rajdu wolontariusze odwiedzili już hospicja we Wrocławiu, Skoczowie, dwa hospicja w Bielsku (jedno stacjonarne i jedno domowe), w Żywcu. Dzisiaj na ich trasie znalazło się hospicjum w Nowym Sączu. Gościć będą też w hospicjum w Krakowie i Zakopanem.

- Oprócz pomocy finansowej naszym celem jest także pomoc w promocji ruchu hospicyjnego – mówi Janusz Holender. - Takie instytucje, jak hospicja czekają na nasze wsparcie i naprawdę warto pomagać takim placówkom. Przekonałem się o tym, gdy zachorowała moja mama Alina. Teraz razem z córkami chcemy odwdzięczyć się za pomoc, jaką moja mama otrzymała w takiej placówce.

- Fundację prowadzi mój ojciec – mówi Anita Holender. – W taki sposób chcemy odwdzięczyć się za pomoc, którą w chorobie otrzymała moja babcia. W hospicjach pracują ludzie o wielkich sercach, którzy pomagają chorym.

Obecnie w sądeckim hospicjum przebywa dwudziestu jeden pacjentów. Jedną z pacjentek jest Władysława Rydzewska.

- Za wszystko dziękujemy – mówiła pacjentka. – Za to, że dzisiaj mamy takie odwiedziny. Dziękujemy za ten wspaniały dar i za wspaniała opiekę, jaką tutaj otrzymujemy. Wielkie Bóg zapłać.

Dyrektor Sądeckiego Hospicjum Mieczysław Kaczwiński też nie krył zadowolenia z otrzymanego daru.

- Wolontariuszy Fundacji Babci Aliny gościmy w Nowym Sączu już po raz drugi – powiedział Sądeczaninowi.info dyrektor Kaczwiński. – Fundacja ta wspiera nasze hospicjum. W ubiegłym roku otrzymaliśmy od fundacji łóżko rehabilitacyjne. W tym otrzymaliśmy dwanaście materacy przeciwodleżynowych i dwa koncentraty tlenu. Jest to dar o wartości 6 tys. złotych. Dla nas jest znaczące wsparcie. Dzięki temu darowi pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup tego sprzętu pójdą na zakup innych potrzebnych rzeczy – leków, środków opatrunkowych, pieluchomajtek.

Każde łóżko w hospicjum jest wyposażone w materace przeciwodleżynowy. Materace te chronią chorych przed odleżynami, które są bardzo uciążliwe w leczeniu.  

(MACH), Fot. (MACH)

Dary dla Sądeckiego Hospicjum


Dziękujemy za przesłanie błędu