Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/04/2016 - 19:50

Nowy Sącz: Był Cieczkiewicz, jest ulica… Ciećkiewicza! I nikomu snu z powiek to nie spędza

Tak właśnie nasze miasto uczciło jednego ze swoich największych artystów - przekręcając jego nazwisko przy podejmowaniu uchwały o nadaniu nazwy ulicy. Czy malarz doczeka się rzeczywistego zaszczytu i korekty?

- Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu rozpoczyna realizację projektu "Edmund Cieczkiewicz. Melancholia. W jego ramach przygotowana zostanie wystawa oraz wydawnictwo naukowe. Celem projektu jest przygotowanie wystawy i katalogu przybliżającego sylwetkę Edmunda Cieczkiewicza (ur. 1872, zm. 1958) jednego z najciekawszych, lecz mało znanych, malarzy związanych z Sądecczyzną. Artysta dotychczas nie posiada całościowego opracowania, dlatego głównym zamierzeniem jest kompleksowe ukazanie jego artystycznego dorobku. Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze i najbardziej wartościowe pod względem artystycznym i tematycznym obrazy pejzażowe, portretowe, symboliczne, a także rysunki, karykatury, ilustracje i archiwalia dotyczące życia artysty - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Jednocześnie : 

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich posiadaczy prac malarza Edmunda Cieczkiewicza (1872-1958) o wypożyczenie obrazów na monograficzną wystawę i do katalogu tego artysty, której otwarcie zaplanowane jest na 1 lipca 2016 r. Prosimy o kontakt z kuratorkami wystawy:   Anną Florek, Justyną Harabin - Stasiek pod nr tel.: (18)  443 77 08 wew. 127.

Czy przy tak ważnym przedsięwzięciu Urząd pokusi się w o korektę nazwy ulicy?

Mieszkańcy budynków przy ulicy Ciećkiewicza, a  Cieczkiewicza w domyśle do rewolucji, choć w słusznej sprawie, raczej się nie palką.  Są przekonani, że choć to nie z ich winy wynikło całe zamieszanie, to jednak właśnie oni ponieśliby koszty całej operacji. Zmiana nazwy ulicy wymaga bowiem wymiany całego szeregu dokumentów od dowodu osobistego począwszy. Dodatkowo jest tu kilka firm, dla których podobna operacja mogłaby się okazać jeszcze bardziej uciążliwa finansowo. W 2013 roku uchwała w sprawie korekty nazwiska została zdjęta z programu obrad sesji przez wiceprezydenta Jerzego Gwiżdża. Z kolei uchwałę o nadaniu nazwy ulicy z błędem podjęto w 1960 roku.

- Proszę pani, ja jestem przekonany, że niezależnie od tego czy to nazwisko będzie poprawnie napisane czy nie i tak nikt nie będzie wiedział kim Cieczkiewcz był. Niech pani popyta naszą młodzież: kto to był Norwid, Pułaski czy Newton… - usłyszeliśmy od jednego mieszkańców.

W podobnym tonie utrzymane były komentarze pod naszą pierwszą publikacją na ten temat.  W części z nich nawet sugerowano, że lepiej  niż korygować błędy będzie poklieć dziury w asfalcie.

E S [email protected]

Fot.: UM w NS







Dziękujemy za przesłanie błędu