Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/02/2016 - 17:15

Nowy Sącz: 21 lutego szukamy dawców szpiku

Z 13 i 14 lutego na 21 luty przeniesiono termin akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dla dwójki chorych na białaczkę dzieci: 10-letniej Nikoli i 6-letniego Marcinka. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja DKMS Polska z Warszawy przy wsparciu Urzędu Miasta Nowego Sącza i Miejskiego Ośrodka Kultury. Rejestracja połączona z akcją informacyjną odbędzie się w godzinach 10:00-16:00 właśnie w siedzibie MOK. - W Nowym Sączu dotychczas zostało zarejestrowanych 1917 potencjalnych dawców szpiku, z czego 14 już pomogło i stało się realnymi dawcami ratując czyjeś życie - podkreśla prezydent Ryszard Nowak, pod którego patronatem odbywa się akcja
7 lutego podobna akcja odbyła się na terenie powiatu nowosądeckiego, a potencjalni dawcy mogli się rejestrować w specjalnie przygotowanych punktach w Kadczy, Gołkowicach Górnych, Łącku i Mogilnie. Jak przyznaje Agnieszka Mroczek z Fundacji DKMS Polska, zainteresowanie ze strony Sądeczan było ogromne, a podczas akcji zarejestrowało się prawie 1500 osób: - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tyle osób chce pomóc chorym i zdecydowało się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Każda zarejestrowana osoba zwiększa szansę na znalezienie bliźniaka genetycznego dla potrzebujących przeszczepienia, w tym Nikoli cierpiącej z powodu ostrej białaczki szpikowej i Marcinka chorującego na ostrą białaczkę limfoblastyczną. 
- Najważniejsze to pomagać, a jeśli mamy taką możliwość, to jako miasto robimy to z największą przyjemnością. Mam wielką nadzieję, że w Nowym Sączu znajdą się kolejne osoby, które zarejestrują się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i pomogą Nikoli i Marcinkowi, a także zwiększa szansę na uratowanie życia innych ciężko chorych osób - podkreśla prezydent Ryszard Nowak. 
Więcej informacji o tym jak zostać potencjalnym dawcą szpiku jest dostępnych na stronie www.dkms.pl.
Wszystkim niezdecydowanym przypominamy, że obecnie badania przy rejestracji wykonuje się pobierając ślinę patyczkiem. To calkowicie bezbolesna procedura.
Na prośbę UM w NS - ES
 






Dziękujemy za przesłanie błędu