Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
29/01/2017 - 20:10

Nowy Sącz: „Stop smog”. Nowoczesna i aktywiści na rynku

Sądeccy członkowie Nowoczesnej wspólnie z grupą działaczy inicjatywy Czyste Niebo Nad Ziemią Sądecką przeprowadzili na płycie rynku w Nowym Sączu akcję „Stop smog”. Było symboliczne rozdawanie maseczek oraz zbieranie opinii sądeczan na temat zagrożeń jakie niesie zanieczyszczone powietrze.

Działacze akcji Czyste Niebo Nad Ziemią Sądecką zaprezentowali również przykładowe rozwiązanie tablicy informującej mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza w Nowym Sączu. Tablica nawiązuje do projektu budżetu obywatelskiego jaki został złożony w 2016 roku, a który miał na celu zainstalowanie tablic ledowych informujących o zanieczyszczonym powietrzu w najbardziej eksponowanych miejscach Nowego Sącza, a w szczególności na budynkach szkół i przedszkoli.

Czytaj: Wszystkie trujące „kopciuchy” w Nowym Sączu znikną? Jest sposób!

– Podczas rozmów z mieszkańcami przedstawialiśmy dekalog antysmogowy proponowany przez Nowoczesna, a który został przedstawiony przez posłów Nowoczesnej w Sejmie. Z ankiety jaką przeprowadziliśmy wynika, że problem smogu jest bardzo ważny dla mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie mieszkańcy w znaczącej większości nie wiedzą, gdzie i jak mogą uzyskać informację o jakości powietrza – mówi Jacek Gwóźdź, przewodniczący koła Nowoczesnej w Nowym Sączu.

Większość zaczepianych sądeczan nie wiedziała, że istnieją aplikacje mobilne oraz strony internetowe, na których mogą znaleźć takie informacje dotyczące Nowego Sącza. Prawie wszyscy ankietowani wskazali, że zainstalowanie takich tablic informacyjnych byłoby bardzo pożądane i zwiększałoby świadomość mieszkańców. 

– Widać, że istnieje duże zapotrzebowanie informacyjno-edukacyjne wśród mieszkańców, dlatego też Nowoczesna oraz Czyste niebo Nad Ziemią Sądecką będą kontynuować tego typu akcje. Wszyscy bez wyjątku wskazali, że sprawa czystego powietrza jest dla mieszkańców bardzo ważna i wymaga podjęcia wszelkich działań, aby rozwiązać tren problem systemowo – dodaje Gwóźdź.

(JB), źródło i fot. koło Nowoczesnej w Nowym Sączu

Antysmogowa akcja Nowoczesnej na nowosądeckim rynku


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)