Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
przewiń w dół
04/02/2016 - 13:20

Nasze interwencje: syf, kiła i mogiła a nie planty

- Kocie planty a dokładniej skarpa wokół kocich plant zmienia się w wysypisko śmieci. Od kilku tygodni w tym samym miejscu leżą te same butelki po alkoholu, worki ze śmieciami – zaalarmował nas Czytelnik pod koniec ubiegłego tygodnia. Podobny sygnał dostaliśmy z ulicy Sobieskiego. Po naszej interwencji oba miejsca wysprzątano.

A, że planty są tuż obok naszej mieszczącej się przy ulicy Barbackiego redakcji problemu ze sprawdzeniem tego sygnału nie mieliśmy. Uwagi Czytelnika są ze wszech miar słuszne. Dodatkowo mężczyzna dociekał, czy nie ma szans, by zagospodarować plac przy plantach tak, by przystawał do nazwy. – Wystarczyłoby kilka ławek, trochę klombów, wymienić nawierzchnię i zaraz by to od razu nabrało odpowiedniego wyglądu – zaznaczał by kończąc rozmowę podsumować bez owijania w bawełnę. – Teraz to syf, kiła i mogiła a nie planty…

- Prosimy o interwencję od kilku dni nie są opróżnianie kosze miejskie na śmieci – brzmiał kolejny sygnał. Do wiadomości załączone było zdjęcie.

Obie uwagi przekazaliśmy do Urzędu Miasta. W czasie gdy czekaliśmy na odpowiedź od rzecznika w obu miejscach zrobił się ruch – pojawiły się ekipy sprzątające. Z plant wywieziono kilkadziesiąt worków śmieci. Zaraz potem dostaliśmy wyjaśnienia od rzecznika prasowego Krzysztofa Witowskiego. - Kosze uliczne na ulicy Sobieskiego, w rejonie Rynku Maślanego, zostały w dniu wczorajszym (3 lutego) opróżnione i zdemontowane. Przyczyną demontażu koszy było notoryczne ich zapełnianie odpadami pochodzącymi z Rynku Maślanego. Kosze zostaną ponownie ustawione w innych miejscach ulicy Sobieskiego – informuje rzecznik.

Szerzej rozpisał się o plantach. - Alejki i urządzone trawniki na tym terenie są sprzątane regularnie, natomiast skarpa jest porządkowana interwencyjnie. W związku ze zgłoszeniem zlecono posprzątanie przywołanej w pytaniu skarpy. Prace zostaną wykonane w ciągu najbliższych dni. W odniesieniu do obu przypadków apelujemy do mieszkańców o to, aby zwracać uwagę na wszelkie zachowania, które zanieczyszczają przestrzeń miejską i zgłaszanie takich przypadków odpowiednim służbom, w tym także Straży Miejskiej. 
Zanieczyszczanie terenów miejskich i dewastacja infrastruktury, w tym również ławek czy koszy ulicznych, to nadal spory problem. Warto pamiętać, że na terenie Nowego Sącza obowiązuje Regulamin utrzymania czystości i porządku, który jest dostępny na stronie www.odpady.nowysacz.pl. Jednocześnie w związku z nagminnym podrzucaniem odpadów komunalnych z gospodarstw domowych i lokali użytkowych (o czym informowaliśmy w komunikacie „NIE dla popiołu i odpadów komunalnych w koszach ulicznych! – www.nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/13502), Prezydent Miasta zobowiązał Straż Miejską do działań dyscyplinujących przewidzianych prawem. Na bieżąco prowadzone są również kontrole mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: Czytelnik / własne

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu