Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
09/08/2016 - 09:10

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Nowym Sączu to...

Wśród imion nadawanych maluchom przez mieszkańców Sądecczyzny najpopularniejsze to: Jakub, Szymon i Zuzanna. Jakie są równie często nadawane?

Równie popularne są także: Jan, Kacper, Julia i Aleksandra. W pierwszym półroczu 2016 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowym Sączu najczęściej rejestrowano Jakuba (52), Szymona (45), Zuzannę, Jana i Antoniego (38). 36. dziewczynkom dano imiona Julia i Aleksandra, 34. - Lena, zaś 28. - Amelia.

Dla chłopca często wybierano także imię Kacper (31), ale zdarzały się też: Jastin, Izaak, czy Nathan, a u dziewczynek Lily, Alexia, Vivianna. Te w większości przypadków były imionami dzieci urodzonych za granicą, których akty urodzeń transkrybowano w USC w Nowym Sączu.

Zobacz też: Najpopularniejsze imiona nadawne dzieciom - Jakub i Julia

***

Dla jednych wybór imienia dla dziecka jest oczywisty i już w czasie ciąży rodzice podejmują tę decyzję, dla innych nie lada wyzwanie, a nawet kłopot. To przecież poważna decyzja, która może zaważyć na całym życiu naszego malucha. Poniżej znaczenie najpopularniejszych imion w Nowym Sączu.

Jakub - imię pochodzenia biblijnego, wywodzi się od aramejskiego Jaaqob, co oznacza „niech Bóg strzeże”, czasem podaje się, że źródłem jest także hebrajskie aqeb, czyli po prostu „pięta”. W polszczyźnie znane od XIII w.

Szymon -  imię wywodzące się z języka hebrajskiego, powstałe ze złączenia słów "szim" "on", które jako wyrażenie oznaczają tyle co „Bóg wysłuchał”.

Jan -  imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od słów „Jehu”, czyli Jahwe, i „channach”, czyli łaska, co w połączeniu daje „cieszącego się łaską”.

Antoni - imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słynnego rodu rzymskich plebejuszy- Antonii. W Polsce nadawane od XIII wieku.

Zuzanna - imię pochodzenia biblijnego; pierwowzór wywodził się z języka hebrajskiego, po zaadaptowaniu na grecki brzmi „szosana” i oznacza lilię. W języku polskim gości od XIII w.

Julia -  imię pochodzenia starorzymskiego, powstało od nazwy rodowej Julii (polskich Juliuszy), stąd też jest żeńskim odpowiednikiem imienia Juliusz. Oznacza piękny kwiat, najczęściej różę.

Aleksandra - imię pochodzenia greckiego, wywodzące się z połączenia słów „alekso”, czyli bronię i „aner, andros” - człowiek; można je interpretować jako „obrończynię ludzi”. W Polsce znane od XIV wieku.

Lena - imię jest samodzielnym zdrobnieniem pochodzącym od greckiej Heleny lub Magdaleny; znaczy tyle co „pochodnia” lub „kosz trzcinowy”. W Polsce używane już od XV w., czyli jeszcze w czasach średniowiecznych. 

Kacper - imię wywodzi się od perskiego słowa „Gathaspar”, znaczącego tyle, co „skarbnik królewski, stróż” lub „wspaniały, dostojny”.

Amelia -  imię pochodzenia germańskiego, wywodzące się od słowa „amal”, czyli dzielny, aktywny.

Na podstawie Wielkiej Księgi Imion.

Zobacz też: Anno Domini 2016. Z nowym rokiem rodzą się dzieci

(KB) [email protected]

Fot. MIGA







Dziękujemy za przesłanie błędu