Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
13/08/2020 - 06:25

Najlepsze szlaki Beskidów (2): z Beskidu Sądeckiego w Małe Pieniny

Tym razem powędrujemy trasą wymarzoną dla Aktywnego Sądeczanina: w bezpośrednim sąsiedztwie Beskidu Sądeckiego w Małych Pieninach. Razem z naszym przewodnikiem PTTK Adamem Sobczykiem, zwiedzimy rezerwaty przyrody - Wąwóz Homole, Wysokie i Białą Wodę

Proponuję dojechać do Jaworek skąd udamy się szlakiem koloru zielonego do Wąwozu Homole. Idziemy wąwozem, wzdłuż potoku Kamionka. Po prawej stronie widzimy urwiska Prokwitowskiej Homoli, a po lewe,j skaliste zerwy Grzebienia.

Przechodzimy mostkami i drabinkami nad kaskadowo opadającym potokiem Kamionka i po około dwudziestu minutach dochodzimy do polany Dubantowska Dolinka, gdzie znajdują się

Skałki zwane Kamiennymi Księgami. Jak głosi legenda, są w nich zapisane są ludzkie losy. tyle tylko, że wciąż czekają na odczytanie.

Zobacz teżNajlepsze szlaki Beskidów: Z Piwnicznej do Rytra, pasmem Jaworzyny Krynickiej

Szlak zielony biegnie dalej w kierunku Wysokiej (1050). To najwyższe wzniesienie całych Pienin.  Wkrótce dochodzimy do szlaku koloru niebieskiego, którym będziemy podążać w kierunku wschodnim na przełęcz Rozdziela. Jeżeli dysponujemy czasem i siłami to proponuję podejść na Wysoką, bo widok z jej wierzchołka wynagrodzi  nam z nawiązką trud podejścia. Powróciwszy do miejsca, w którym szlak zielony łączy się z niebieskim,  podążamy szlakiem koloru niebieskiego, trawersując Wysoką a następnie Smerekową .

Idziemy rozległymi polanami, skąd mamy piękne widoki na Gorce i Beskid Sądecki, a na pierwszym planie, po lewej stronie, widoczny jest grzbiet Repowej z malownicza skałą Watrisko, pod którego grzbietem, w dolinie potoku Skalski, znajduje się rezerwat Skalskie Bodnarówka.

Zobacz teżZ Piwnicznej na Niemcową i do Rytra

Szlak nasz skręca ostro na północ i podchodzimy pod Wierchliczke  (964m).  Wchodzimy w las, którym podążamy około dwadzieścia minut na szczyt. Potem polanami schodzimy na przełęcz Rozdziela, która oddziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego i Litmanową na Słowacji od Jaworek.

W dole widzimy Brysztański Potok,  malownicze Brysztańskie Skały, ale na przełęczy Rozdziela schodzimy szlakiem koloru żółtego do Białej Wody. Dziś to rezerwat, kiedyś wieś łemkowska.

Zobacz też:Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego. Przysiółki nad Doliną Obidzy i Dunajca

Podczas wędrówki doliną, przez którą płynie Biała Woda, mijamy malownicze wapienne skały Kociubylskiej, Kornajowskiej i dochodzimy do wąwozu Między Ściany, z przepięknym grzebieniem Smolegowej.

Po wyjściu z Białej Wody mijamy murowaną, starą łemkowską kaplicę, kiedyś krytą gontem a dzisiaj zeszpecona blachą. Dochodzimy do  Jaworek pod drewnianą karczmę gdzie Biała Woda łączy się z Czarną Wodą, dając początek Grajcarkowi. Czas przejścia całej nasze wycieczki, łącznie z Wysoką, to około pięć godzin,  bez czasu na odpoczynek. (ami), fot: A.S

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  Dziękujemy za przesłanie błędu