Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/02/2016 - 09:05

Muszyna rozbuduje ogrody sensoryczne. Nowe atrakcje już wiosną

Ogród baśni i legend, ptasia wyspa i spacer nad ziemią wśród drzew…takie kolejne atrakcje szykuje dla turystów z nadejściem wiosny muszyńskie uzdrowisko. Właśnie trwają prace projektowe nad opracowaniem koncepcji rozbudowy Ogrodów Sensorycznych oraz Ogrodów Miłości usytuowanych w dzielnicy Zapopradzie.

Wyniki opracowanego projektu, który jest dziełem  krakowskich architektów krajobrazu będą znane w czerwcu tego roku, ale już teraz muszyński magistrat odsłania rąbek tajemnicy.

- Ideą projektu jest stworzenie nowoczesnego parku uzdrowiskowego, dorównującego europejskim przykładom i spełniającego oczekiwania, jakie współcześnie stawia się przed uzdrowiskową przestrzenią urbanistyczno-przestrzenną oraz terenami zieleni zorganizowanej - tłumaczy rzecznik muszyńskiego urzędu Arkadiusz Cycoń. - Park nie tylko będzie stanowić przestrzeń spacerową. To będzie także forma  interakcji społecznej, rekreacji, wypoczynku, zabawy, kultury i edukacji.

Na pierwszy ogień pod dalsza rozbudowę pójdą Ogrody Sensoryczne, które już teraz stanowią jeden z głównych celów turystycznych na mapie Muszyny. Obecnie w ich skład wchodzą strefy zdrowia, zapachu, dotyku, słuchu, smaku i  wzroku.  Teraz zstaną uzupełnione o kolejne ogrody tematyczne np. w stylu francuskim, angielskim, antycznym, nowoczesnym, skalnym i leśnym. Następnym nowym elementem uatrakcyjniającym krajobraz Parku Zdrojowego będzie ogród baśni i legend z wykorzystaniem postaci związanych z Muszyną m.in. czarownic, studnic, diabła Boruty czy harników. Niewykluczone, że na Suchej Górze powstanie także prawdziwy labirynt z żywopłotu. Nowe kompozycje inspirowane naturalnym krajobrazem będą tworzyć z istniejącymi ogrodami  barwną  całość o różnorodnej  stylistyce.

Założenia projektowe przewidują także funkcje użytkowe muszyńskich ogrodów sensorycznych.

- Powstanie ogrodowa kawiarni, która będzie się wpisywać w krajobraz całego parku. Być może budynek ten będzie także pełnił funkcję pawilonu muzycznego, z którego będzie rozbrzmiewać kojąca muzyka - zdradza Arkadiusz Cycoń z muszyńskiego magistratu.

Drugą strefą Zapopradzia planowaną do rozbudowy są położone przy pijalni wody mineralnej Antoni Ogrody Miłości inaczej też nazywane Ogrodami Magicznymi. Tu z kolei powstanie duży staw rekreacyjny o nieregularnej linii brzegowej, odzwierciedlający naturalne rozlewisko. Miejsce to będzie oazą roślinności ozdobnej i dzikich zwierząt np. żab, traszek zwyczajnych i rzekotek.  Staw będzie urozmaicony ptasią wyspą porośniętą krzewami i szuwarami np. z trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej oraz wierzby. Ponoć kwestią czasu będzie tylko zamieszkanie tego terenu przez łabędzie i inne ptactwo wodne. Wokół stawu rozścielać się mają miejsca do wypoczynku - plaże zintegrowane z siecią alejek spacerowych okalających staw. Nad taflą wody przewidziane zostaną także malowniczo wpisane w otaczający krajobraz mostek i taras widokowy.  To nie koniec szykowanych zmian.

Kolejną nowością w ramach projektowanych zmian będzie trasa widokowa wśród drzew, prowadząca po komfortowych mostach z poręczami i siatkami bezpieczeństwa rozpiętymi  pomiędzy istniejącymi drzewami nad Popradem.Całość mają dopełniać woliery pełne egzotycznych ptaków ozdobnych, które poprawią estetykę miejsca i będą stanowić dodatkową atrakcję dla turystów i gości odwiedzających  to miejsce. Na to czym jeszcze zaskoczą nas projektanci musimy jednak poczekać.

Muszyński ogrody już teraz stały się rozpoznawalną marką nie tylko w regionie, ale także w całej Polsce. Jednak inwestycja wymaga dalszego rozwoju. Tym co przyciąga turystów  jest dobra infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej, która trzeba rozwijać.  Rozbudowa sensorycznych ogrodów będzie kosztować  5 milionów złotych. Gmina liczy na sfinansowanie przedsięwzięcia z unijnych funduszy.

(mika)

Fot: Konrad Rogoziński

ogrody sensoryczne










Dziękujemy za przesłanie błędu